افزایش چشمگیر عوارض خروج از کشور

افزایش چشمگیر عوارض خروج از کشور

جستجو در مجله گردشگری

تاریخ آخرین به روز رسانی: 22 آذر ، 1400

افزایش چشمگیر عوارض خروج از کشور

عوارض خروج از کشور و افزایش آن که دولت برای سال جدید در نظر گرفته و موجب واکنش های بسیاری از مسافران شده را در این بخش بخوانید.

در این مقاله می‌خوانید

[ نمایش ]

به گزارش خبرگزاری های داخل دولت در لایحه بودجه سال آینده، هزار و پانصد میلیارد تومان درآمد از محل عوارض خروج از کشور پیش‌بینی کرده است. در حالی که این مبلغ در بودجه سال جاری تنها حدود ۱۱۰ میلیارد تومان بوده است. با این حال عوارض خروج از کشور برای سال 1401 به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است. این رقم برای خروج هر فرد که 400 هزار تومان بود به رقم 5 میلیون و دویست هزار تومان افزایش خواهد یافت!

عوارض خروج هر نفر  در سال ۱۴۰۰ چقدر بود؟

در بودجه ۱۴۰۰، در جدول شماره ۱۶ که به تعرفه درآمدهای دولت اختصاص دارد جزئیات عوارض پرداختی به تفکیک آمده. در این قانون مشخص بود که مبلغ عوارض خروج از کشور برای سفرهای عادی  ۴۰۰ هزار تومان و برای عتبات عالیات ۱۳۲ هزار تومان است.

همچنین زائران عتبات عالیات باید ۴۵ هزار تومان برای سفر هوایی و ۱۵ هزار تومان برای سفر زمینی و دریایی، عوارض خروج پرداخت کنند.ئارقام تعیین شده برای سفرهای عادی و حج برای سفر دوم به میزان ۵٠ درصد و سفرهای سوم و بیشتر به میزان ١٠٠درصد افزایش می‌یابد. اما از این بخش در لایحه بودجه ۱۴۰۱ خبری نیست و دولت مشخص نکرده است که قصد دریافت چه میزان عوارض خروج را برای سفرهای مختلف دارد.

افزایش عوارض خروج از کشور

پاسپورت و شرایط خروج از کشور

چرا عوارض خروج از کشور افزایش یافته است؟

این در حالی است که درآمد پیش‌بینی شده از این بخش، افزایش چشمگیری یافته است و مشخص نیست هر نفر برای سفرهای خارج از کشور باید چه میزان عوارض پرداخت کند. البته یکی از دلایل این افزایش، می‌تواند کاهش محدودیت‌های کرونایی و احتمال بالا رفتن آمار سفرهای خارجی باشد اما می‌توان نتیجه گیری کرد که مبلغ عوارض خروج نیز افزایش خواهد یافت. عوارض خروج برای نوبت اول سفر عادی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل، حدود یک و نیم برابر شده است

مهم ترین مطالب سفر

عوارض خروج از کشور

استعلام ممنوع الخروجی

مدارک لازم جهت صدور پاسپورت

6LdgLJIaAAAAABh9jZNdK3v5GfIffCX1eZjBxuWt