معبد کایلاسا سازه ای عجیب و شگفت انگیز

معبد کایلاسا سازه ای عجیب و شگفت انگیز

جستجو در مجله گردشگری

تاریخ آخرین به روز رسانی: 15 فروردین ، 1400

معبد کایلاسا، عجیب و شگفت انگیز

معبد کایلاسا در غارهای الورا در هند واقع شده است و یکی از با شکوه ترین معابد غاری هند است. این سازه عظیم یکی از 34 غار، معبد و صومعه ای است که در مجموع شناخته شده اند. برای اطلاعات بیشتر درباره این سازه عجیب با ما همراه باشید.

در این مقاله می‌خوانید

[ نمایش ]

معبد کایلاسا یکی از عجایب هفتگانه جهان است و در غارهای الورا در هند واقع شده است. معبد کایلاسا یکی از با شکوه ترین معابد غاری هند است. این سازه عظیم یکی از 34 غار، معبد و صومعه ای است که در مجموع شناخته شده اند. این غارها که در 30 کیلومتری شهر اورنگ آباد در منطقه غربی ماهاراشترا واقع شده اند، شامل بناهایی ساخته شده در سال های 600 تا 1000 میلادی با معماری خود جایگاه ویژه ای را در فهرست میراث جهانی یونسکو دارد. نه تنها یک یا دو، بلکه بسیاری از ساختمان های بزرگ و معماری چشمگیر در مجموعه وجود دارد، با این حال، یکی از مشهورترین آنها معبد کایلاسا (Kailasa Temple) است.

عکس معبد کایلاسا هند

عکس معبد کایلاسا هند

معبد کایلاسا در کدام شهر است

این معبد غاری صخره ای یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری ایالت ماهاراشترا و حتی یکی از پر بازدیدترین مکان های هند است و مسافران از سراسر جهان برای دیدن بزرگترین ساختار یکپارچه جهان به اینجا می آیند. این غار در نزدیک شهر اورنگ آباد قرار گرفته است. معبد کایلاسا شانزدهمین غار است و یکی از 30 غاری است که غارهای الورا را تشکیل داده است. در کل منطقه تحت پوشش این 30 غار یکی از محبوب ترین مراکز گردشگری در ماهاراشترا است.

آیا قصد دارید این بنای شگفت انگیز که دست ساز انسان است بازدید کنید؟ بهترین زمان برای کشف غارهای آجنتا و الورا بین ماه ژوئن و مارس است.پنجره تقریباً یک ساله است، با این وجود گرمای سوزان در ماه های تابستان ممکن است فقط کاوش در این مکان زیبا را دشوار کند، بنابراین باید از آوریل و مه خودداری کرد. با این حال، زمستان بهترین و فصل ایده آل برای کاوش در غارها است.

معبد کایلاسا یکی از بزرگترین بناهای تاریخی هند است که از یک سنگ تنها تراشیده شده است. معبد کایلاسا به دلیل اندازه، معماری و تراشیده شدن از سنگ، یک معبد غاری قابل توجه در هند است. این مکان در الورا، میراث جهانی یونسکو واقع در منطقه اورنگ آباد درماهاراشترا کشور هند واقع شده است. الورا یکی از بزرگترین صومعه-معبد سنگ تراشی شده در جهان است که دارای آثار هندو، بودایی و جائین و آثار هنری است که مربوط به دوره 600-1000 میلادی است.

تاریخچه معبد کایلاسا

در حالی که ساخت و ساز پیرامون این معماری باشکوه هنوز یک رمز و راز است، مورخان بر این باورند که قدمت این بنا به سال 756 تا 773 میلادی می رسد و توسط کریشنا اول پادشاه سلسله راشترکوته ساخته شده است.تا به امروز پیدا شده است.
با این حال، آنچه می دانیم این است که معماری معبدی که به لرد شیوا اختصاص یافته است، نمایانگر قله کوه کایلاش، در رشته کوه هیمالیا است که محل زندگی وی نیز محسوب می شود. نه تنها این، بلکه روش ساخت غار نیز چیزی بود که این معبد را از بقیه جدا می کند. معبد کایلاسا وارونه ساخته شد و از آنجا که جرثقیل وجود نداشت، مردانی با چکش و اسکنه به صورت عمودی به 200000 تن سنگ راه یافتند. صنعتگران با زیارتگاه های جداگانه، مجسمه های بزرگ و ستون های مستقل، هنگام پایین آمدن از طبقه ای به طبقه دیگر، طرح های پیچیده و جزئیات مجسمه سازی را اضافه می کردند.

كایلاسا از یك سنگ عظیم تراشیده شده است.این معبد دارای حجاری ها و سنگ تراشی هایی است كه خدایان مختلف هندو مانند لرد شیوا (كه این معبد به آنها اختصاص یافته است)، لرد ویشنو و تابلوهای موجود در این معبد حتی فداكاران این خدایان را نشان می دهد.در پایه معبد، می توان عناصر تراشیده شده را مشاهده کرد که به نظر می رسد بار معبد پشت خود را حمل می کنند.

معبد کایلاسا، با الهام از کوه کایلاسا، به شیوا اختصاص داده شده است.این بنا مشابه سایر معابد هندو با یک دروازه، یک سالن اجتماعات، یک معبد اصلی چند طبقه احاطه شده توسط مکان های مقدس که طبق اصل مربع گذاشته شده اند، یک فضای یکپارچه برای طواف و یک گلدسته مانند کوه کایلاش قرار دارد - همه از یک سنگ تراشیده شده است.

مقدسات دیگری که از خدایان هندی هستند از همین سنگ تراشیده شده اند می توان به این موارد اشاره کرد: گانگا، یامونا، ساراسواتی، ده تصویر از ویشنو، خدایان و الهه های ودیایی از جمله ایندرا، آگنی، وایو، سوریا و اوشا و همچنین خدایان غیر ودایی مانند گانشا، ارداناریشوارا ( نیمی شیوا، نیمی پارواتی)، هاریهارا (نیمی شیوا، نیمی ویشنو)، آناپورنا، دورگا و سایر آن ها.

سطح زیرزمین معبد دارای آثار بی شماری از خدایانی مانند شیوا، وایشناوا و شاکتی است.یک مجموعه برجسته شامل دوازده قسمت از دوران کودکی کریشنا، یکی از عناصر مهم وایسناویسم است.
این سازه یک مجموعه معبد مستقل و چند سطح است که مساحت آن دو برابر پارتنون در آتن است.تخمین زده می شود که هنرمندان برای کاوش در معبد سه میلیون فوت مکعب سنگ به وزن تقریبی 200000 تن برداشتند.

عکس معبد کایلاسا از بالا

عکس معبد کایلاسا از بالا

فیلم معبد کایلاسا

در اینجا فیلمی از مستند معبد کایلاسا برای شما قرار داده ایم.

چگونه به معبد کایلاسا برسیم

برای دسترسی و بازدید از هر دو غار آژانتا و الورا، باید با قطار، اتوبوس یا پرواز به اورنگ آباد بروید و از آنجا مسافر می تواند در یک شهر مشخص و تورهای غاری به این مکان ها برود یا می تواند به طور مستقل این مناظر باستانی را جستجو کند. فاصله معبد کایلاسا از دهلی، بمبئی، کلکته و بنگالورو تقریباً به ترتیب 1215، 341، 1713 و 962 کیلومتر است.

توسط راه آهن

اورنگ آباد شهری در ماهاراشترا است که از طریق راه آهن هند به راحتی قابل دسترسی است. شهرهای بزرگ هند مانند دهلی، بمبئی، چنای و بسیاری از شهرهای دیگر دارای قطارهای سریع السیر به این شهر هند هستند.

مسیر هوایی

تنها در 11 کیلومتری شهر اصلی، فرودگاه اورنگ آباد با نام رسمی فرودگاه چیکالتانا با شهرهای بزرگ هند ارتباطی عالی دارد. می توان پروازهای مستقیم از شهرهایی مانند حیدرآباد، بمبئی، دهلی را از فرودگاه در فواصل منظم انجام داد.

مسیر زمینی

با جاده اورنگ آباد با جاده ها به خوبی متصل شده است.اتوبوس ها و کابین های معمولی از بمبئی، شیردی، پونا و شهرهای دیگر نیز در دسترس هستند.با این حال، همیشه توصیه می شود هنگام مسافرت از مسافت طولانی تر، راه آهن یا راه هوایی را انتخاب کنید.

6LdgLJIaAAAAABh9jZNdK3v5GfIffCX1eZjBxuWt