مدارک و شرایط اخذ ارز مسافرتی

مدارک و شرایط اخذ ارز مسافرتی

جستجو در مجله گردشگری

تور های ویژه

تاریخ آخرین به روز رسانی: 13 شهریور ، 1401

مدارک و شرایط اخذ ارز مسافرتی

ارز مسافرتی از شرایطی است که مسافرانی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند باید برای اخذ آن اقدام نمایند برای کسب اطلاعات درباره مدارک و قیمت ارز مسافرتی همراه ما باشید

در این مقاله می‌خوانید

[ نمایش ]

ارز مسافرتی چیست؟

هنگامیکه برای خرید ارز مسافرتی به بانک می‌روید بانک به ازای پولی که پرداخت می‌کنید یک حواله‌ی ارزی به شما تحویل می‌دهد و در فرودگاه بعد از عبور از گیت، می‌توانید به شعبه‌ی بانک مستقر در فرودگاه بروید و با نشان دادن برگه، ارزتان را تحویل بگیرید. اما برای گرفتن ارز مسافرتی مدارکی می بایست تحویل داده شود که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. با راهنمای سفر همراه باشید.

قیمت ارز مسافرتی 1400

افرادی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند می توانند سالی یک بار ارز مسافرتی با قیمت دولتی دریافت کنند. در حال حاضر این ارز برای کشور های هم مرز و مشترک المنافع با ایران ۵۰۰ یورو و برای سایر کشور ها ۱۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارز ها محاسبه می شود.
کشور های مشترک المنافع شامل ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، استونی، لتونی، لیتوانی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، اوکراین، ازبکستان، ترکیه، افغانستان، بحرین، قطر، کویت، پاکستان، عمان، امارات متحده عربی و قبرس است که ارز مسافرتی در نظر گرفته شده برای آن ها 500 یورو می باشد.

نحوه دریافت ارز مسافرتی

مدارک مورد نیاز برای دریافت ارز مسافرتی

 • اصل ویزا
 • اصل کارت ملی
 • اصل گذرنامه جمهوری اسلامی ایران (نحوه صدور پاسپورت را با ورود به لینک بخوانید)
 • تکمیل فرم درخواست ارز در بانک یا به صورت الکترونیکی
 • مبلغ ریالی معادل قیمت دلار مبادلاتی در آن روز (علاوه بر این مبلغ ممکن است بانک‌ها مبلغی را هم برای فروش ارز به عنوان کارمزد دریافت کنند)
 • اصل و کپی بلیط هواپیما با مهر آژانس هواپیمایی (در صورت اینترنتی بودن کد رهگیری و اطلاعات شرکت صادرکننده بلیط، تاریخ و زمان خرید باید روی آن قید شده باشد)

نکاتی از دریافت ارز مسافرتی

 1. پروسه ی اخذ ارز مسافرتی از 7 روز مانده به تاریخ پرواز تا روز پرواز قابل انجام است
 2. انجام عملیات هروز از ساعت 9 صبح  لغایت 12:30 (پنجشنبه 11:30)
 3. حضور صاحب پاسپورت الزامی میباشد.
 4. به افراد مقیم خارج از کشور ارز تعلق نمیگیرد.
 5. به افراد زیر 12 سال ارز تعلق نمیگیرد.
 6. به مسافران زمینی و دریایی ارز تعلق نمیگیرد.

سوالات متداول

آیا ارز مسافرتی حذف شد؟

با تصمیم بانک مرکزی پرداخت ارز مسافرتی از لیست دریافت کنندگان ارز دولتی حذف گردید. از این رو مسافران باید تمامی ارز مورد نیاز خود را از طریق بازار آزاد و البته بانک‌ها تامین نمایند.

برای دریافت ارز مسافرتی به کدام بانک ها مراجعه کنیم؟

برای دریافت ارز مسافرتی می توانی به شعب بانک ملت، ملی، پارسیان، تجارت و سامان مراجعه کرد.

یا اقدام برای دریافت ارز مسافرتی منطقی است؟

امروزه نرخ ارز مسافرتی به‌طور روزانه با نرخ ارز در بازار آزاد از سمت مرکزی تعیین می‌شود. و این نرخ تفاوت آنچنانی با قیمت ارز  بازار آزاد ندارد درنتیجه مسافران، کمتر برای خرید ارز مسافرتی و گرفتن حواله می روند و برای اخذ ارز به یکی از صرافی‌ها مراجعه می‌کنند.

6LdgLJIaAAAAABh9jZNdK3v5GfIffCX1eZjBxuWt