کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ

کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ

جستجو در مجله گردشگری

تاریخ آخرین به روز رسانی: 05 خرداد ، 1403

کلیسای ناجی در خون | تاریخ + دسترسی + قیمت بلیط

کلیسای ناجی در خون یکی از جاهای دیدنی سن‌پترزبورگ روسیه است. برای آشنایی با تاریخچه، راه های دسترسی و قیمت بلیط این بنا کلیک کنید.

در این مقاله می‌خوانید

[ نمایش ]

روسیه یکی از کشورهایی است که تنوع جاذبه‌های گردشگری آن تمامی ندارد؛ از عجایب طبیعی گرفته تا موزه‌های تاریخی، از کاخ‌های سلطنتی باشکوه گرفته تا کلیساهای کهن و منحصربه‌فرد، همگی در پهناورترین کشور جهان جای گرفته‌اند. کلیسای ناجی در خون، یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی روسیه در سن پترزبورگ است که مسافران روسیه، دیدن آن را از دست نمی‌دهند. اگر شما هم درباره این کلیسا، تاریخچه و اهمیت و ویژگی‌های خاص آن کنجکاو هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کلیسای ناجی در خون کجاست؟

کلیسای ناجی در خون، یکی از مشهورترین جاهای دیدنی روسیه است که سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. این کلیسا در شهر سن پترزبورگ روسیه قرار دارد و به‌عنوان یکی از نمادهای فرهنگی و مذهبی این شهر شناخته می‌شود. کلیسای ناجی در خون، یکی از کلیساهای ارتدکس مسیحی به شمار می‌آيد که در حال حاضر، علاوه‌بر اینکه میزبان زائران و محل برگزاری مراسم‌ مذهبی مسیحیان است؛ به‌عنوان یک موزه غیردینی نیز فعالیت می‌کند.

کلیسای ناجی در خون به دلیل معماری خاص، زیبایی بصری چشمگیر، اهمیت تاریخی و وجود موزه، یکی از جاهای دیدنی مهم سن پترزبورگ روسیه محسوب می‌شود. در بخش‌های بعدی این مقاله، به تاریخچه و سرگذشت این کلیسا و بررسی دقیق‌تر آن می‌پردازیم.

موقعیت جغرافیایی کلیسای ناجی خون روی نقشه گوگل

تاریخچه کلیسای ناجی در خون

زمان ساخت کلیسای ناجی در خون به اواخر قرن نوزدهم برمی‌گردد. در این زمان، خاندان رومانوف بر روسیه حکومت می‌کردند و دستور ساخت کلیسا را الکساندر سوم در سال ۱۸۸۳ صادر کرد. ساخت کلیسا ۲۴ سال به طول انجامید و درنهایت در سال ۱۹۰۷، کلیسای ناجی در خون افتتاح شد.

کلیسای ناجی خون را الکساندر سوم به افتخار پدرش الکساندر دوم ساخته بود که یکی از امپراتورهای محبوب روسیه به شمار می‌رفت. الکساندر دوم به واسطه اقداماتش در راستای اصلاح قوانین ظالمانه و تبعیض‌آمیز تزارهای پیشین روسیه، مانند برده‌داری، بین مردم محبوب بود و البته مخالفان زیادی هم بین اشراف روسیه داشت. پس از مرگ الکساندر دوم، پسرش الکساندر سوم این کلیسا را به یاد او احداث کرد تا محلی برای دعا و نیایش برای آرامش روح پدرش باشد.

در سال ۱۹۱۷، زمانی که آتش انقلاب در روسیه شعله‌ور شد و کمونیست‌ها به رهبری لنین، علیه حکومت تزارها شورش کردند، کلیسای ناجی در خون در جریان اعتراضات بسیار آسیب دید. بسیاری از آثار ارزشمند، تمثال‌ها و تزیینات بنای کلیسا غارت شد و نمای بیرونی آن نیز تا مرز تخریب کامل پیش رفت. پس از به ثمر رسیدن انقلاب و شکل گرفتن اتحاد جماهیر شوروی، کمونیست‌ها با هرگونه اعتقادات دینی و مذهبی مردم به‌شدت برخورد می‌کردند و از این رو، کلیساها مورد بی‌مهری قرار گرفتند. در این زمان، کلیسای ناجی در خون کاملاً تعطیل شد و روز به روز بر حجم خرابی‌های این بنای تاریخی زیبا افزوده می‌شد.

اوج بی‌توجهی به این کلیسای مهم، در دوران جنگ جهانی دوم بود. زمانی که طی نبرد لنینگراد، از کلیسای ناجی در خون به عنوان سردخانه و کمی بعدتر از آن، به‌عنوان انبار غذا و تجهیزات استفاده می‌شود و حتی در زمین‌های اطراف آن، سبزیجات و به‌ویژه سیب‌‌زمینی کاشته می‌شد. در آن دوران، به این کلیسا لقب توهین‌آمیز کلیسای «ناجی در سیب‌زمینی» داده بودند!

پس از گذر از این روزگار تلخ و سخت بر کلیسای زیبا و مقدس ناجی در خون، در سال ۱۹۷۰ بود که مدیریت این کلیسا را کلیسای جامع سنت ایزاک سن پترزبورگ برعهده گرفت و به‌تدریج، به بازسازی و مرمت بنای تخریب‌شده آن پرداخت. درنهایت در سال ۱۹۹۷، شش سال پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، این کلیسا بازگشایی شد.

دلیل نامگذاری کلیسای ناجی در خون

شاید برایتان سوال باشد که چرا این کلیسا را به نام ناجی در خون یا ناجی خون یا ناجی خون ریخته شده می‌نامند. البته این کلیسا نام‌های دیگری نیز دارد؛ کلیسای ناجی در خون به انگلیسی Church of the Savior on Spilled Blood نامیده می‌شود که به طور دقیق به معنای کلیسای ناجی خون ریخته‌شده است.

عبارت «خون ریخته شده» در نام این کلیسا، به ماجرای مرگ الکساندر دوم برمی‌گردد. همان‌طور که گفته شد، الکساندر سوم، این کلیسا را به یاد پدرش الکساندر دوم احداث کرد. الکساندر دوم در سال ۱۸۸۱، زمانی که پس از بازدید از رژه ارتش در حال بازگشت به کاخ زمستانی بود، به دست یکی از انقلابیون روس، ترور شد و به قتل رسید.

دو سال بعد در سال ۱۸۸۳، پسرش الکساندر سوم تصمیم گرفت به یادبود پدرش و برای آمرزش روح او، کلیسایی در محل وقوع ترور بسازد. به این دلیل بود که این کلیسا را کلیسای ناجی در خون ریخته شده نامیدند و کلیسا نیز به گونه‌ای ساخته شد که در مسیر کانال گریبایدوف قرار دارد.

بد نیست بدانید که این کلیسا به صورت رسمی به نام کلیسای رستاخیز مسیح شناخته می‌شود؛ اما بیشتر به نام کلیسای ناجی در خون یا ناجی خون ریخته‌شده شهرت دارد.

کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ

عکسی از کلیسای ناجی

سبک معماری کلیسای ناجی در خون

پس از ترور الکساندر دوم، الکساندر سوم ابتدا دستور داد که یادبودی در محل قتل پدرش بسازند. این بنای یادبود، در آغاز، یک کلیسای کوچک چوبی بود که دقیقاً در محل بمب‌گذاری و ریخته‌ شدن خون الکساندر دوم ساخته شد. پس از این اقدام، الکساندر سوم برای انتخاب بهترین طرح برای ساخت کلیسای اصلی، فراخوان صادر کرد. معماران مختلفی در این رقابت شرکت کردند و طرح‌های بسیاری برای ساخت کلیسا ارائه شد که عمدتاً از سبک‌های معماری اروپایی رایج آن زمان پیروی می‌کرد.

در آن دوره، بیشتر کلیساهای اروپا بر اساس سبک معماری نئوکلاسیک و باروک ساخته می‌شد؛ اما الکساندر سوم معتقد بود این طرح‌ها با روح ملی روسیه سازگار نیست. او باور داشت تنها یک سبک معماری کاملاً روسی می‌تواند هویت ملی، اعتقادات مذهبی و احترام به تزارها را در کنار هم جمع کند. بر اساس همین باور، از میان همه طرح‌های پیشنهادی، الکساندر سوم طرحی را برگزید که آلفرد پارلند ارائه داده بود و از سبک معماری روسی در قرون وسطی الهام گرفته بود. نمونه شاهکار این سبک معماری در روسیه، کلیسای سنت باسیل در میدان سرخ مسکو است که یکی از زیباترین کلیساهای جهان و یکی از جاهای دیدنی روسیه به شمار می‌رود.

اگر تصاویر کلیسای ناجی در خون را ببینید، یکی از اصلی‌ترین عناصری که به چشمتان می‌آید و در راستای سبک معماری کلیساهای ارتدکس روسی قرار دارد، گنبدهای پیازی‌شکل رنگارنگ هستند. این گنبدها با الهام از شکل شعله شمع‌های مقدس کلیسا ساخته شده‌اند و از لحاظ ساختاری نیز باعث می‌شوند برف‌های سنگینی که در روسیه می‌بارد به راحتی از روی گنبد فرو بریزد.

این کلیسا ۹ گنبد کوچک و بزرگ دارد که به نشانه سطوح مختلف فرشتگان مقرب ساخته شده‌اند و رنگ‌های مختلفی دارند. گنبدهای طلایی‌رنگ، نشانه ادای احترام به عیسی مسیح (ع) هستند و گنبدهای آبی‌رنگ با برجستگی‌های طلایی، نماد آسمان پرستاره هستند که به مادر مقدس ادای احترام می‌کنند.

نکته جالب دیگری که در معماری این بنا رعایت شده، ارتفاع ساختمان کلیسا است. این کلیسا با ارتفاع ۸۱ متر ساخته شده است که سال قتل الکساندر دوم، یعنی ۱۸۸۱ میلادی را نشان می‌دهد.

درون کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ

 عکسی از سبک معماری کلیسای ناجی خون

داخل کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ

اگر می‌خواهید بدانید درون کلیسای ناجی در خون چه می‌گذرد، باید بگوییم چشمگیرترین صحنه‌ای که در درون کلیسا قطعاً نگاه شما را به خود خیره خواهد کرد، هنر موزاییک کاری در دیواره‌های داخلی و سقف این موزه است.

در این کلیسا استفاده از موزاییک‌ها و ایجاد تصاویر موزاییکی گوناگون، باعث خلق تصاویر شگفت‌انگیزی شده است که بینندگان را شگفت‌زده می‌کند. در این بنا بیش از ۷۰۰۰ متر مربع موزاییک به کار رفته که کلیسای ناجی در خون را به یکی از بزرگترین مجموعه‌های موزاییک در دنیا تبدیل کرده است. بر روی این موزاییک‌ها بیش از ۳۰ هنرمند کار کرده‌اند و با نقاشی‌ها و آثاری که بر روی موزاییک‌ها به یادگار گذاشته‌اند، دیواره‌ها و سقف بنا را به زیبایی پوشانده‌اند. نقاشی‌های موزاییکی که بر روی بخش‌های داخلی مختلف این کلیسا نقش بسته است، داستان‌های کتاب مقدس، از جمله داستان آدم و حوا، آفرینش جهان، میلاد عیسی مسیح، به صلیب کشیده شدن ایشان و... را روایت می‌کند.

در تزیینات داخلی این کلیسا، از سنگ‌های نیمه‌ قیمتی استفاده شده و سنگفرش به کار رفته در کف کلیسا نیز از سنگ‌های مرمر ایتالیایی است. در قسمتی از کف کلیسا، بر روی سنگ‌های مرمر، نقاط دایره‌ای قرمز رنگی وجود دارد که نشان‌دهنده محل ترور و ریختن خون الکساندر دوم است.

راه های دسترسی و آدرس کلیسای ناجی در خون

کلیسای ناجی در خون در بخش تاریخی شهر سن پترزبورگ، در خیابان مشهور نوسکی و در امتداد کانال گریبایدوف قرار دارد. اگر می‌خواهید در سن پترزبورگ کلیسای ناجی در خون را ببینید، می‌توانید از مترو سن پترزبورگ استفاده کنید و وارد خط ۲ مترو شوید. سپس در ایستگاه نوسکی پروسپکت پیاده شوید. به علاوه می‌توانید وارد خط ۳ مترو شوید و از طریق ایستگاه گوستینی دوور خود را به کلیسا برسانید.

ساعات بازدید از کلیسای ناجی در خون

کلیسای ناجی در خون، همه روزه، به جز چهارشنبه‌ها از ساعت ۱۰:۳۰ صبح تا ۶ بعدازظهر پذیرای بازدیدکنندگان است.

تصویری از کلیسای ناجی خون

هزینه بازدید از کلیسای ناجی در خون

هزینه بلیط کلیسای ناجی در خون:

  • ۲۵۰ روبل برای هر فرد بزرگسال
  • ۵۰ روبل برای افراد ۷ تا ۱۸ سال
  • برای افراد زیر ۷ سال، رایگان

کلیسای ناجی در خون؛ یادگار خونین روسیه تزاری

کلیسای ناجی در خون به عنوان یکی از زیباترین بناهای شهر سن پترزبورگ روسیه، کلیسایی است که در اوایل قرن بیستم توسط الکساندر سوم برای گرامیداشت یاد پدرش، الکساندر دوم که ترور شده بود ساخته شد. این بنا با برخورداری از تزیینات داخلی خیره‌کننده، موزاییک‌کاری‌های گسترده، گنبدهای پیازی رنگارنگ و سرگذشتی عجیب و خاص، یکی از منحصر‌به‌فردترین جاهای دیدنی روسیه به شمار می‌آيد. برای تماشای این بنای زیبا و دیگر مکان‌های دیدنی روسیه، با تور روسیه الفبای سفر همراه شوید. ما بهترین برنامه سفر و بهترین هتل‌ها را برای شما در نظر گرفته‌ایم تا سفرتان دلپذیرتر شود.

سؤالات متداول:

1. کلیسای ناجی خون کجاست؟

این کلیسا در کشور روسیه، در شهر زیبای سن‌پترزبورگ قرار دارد و سرنوشت پرفراز و نشیبی داشته است که دانستن آن بسیار جذاب است.

2. ساعت بازدید از کلیسای ناجی در خون به چه صورت است؟

بازدیدکنندگان می‌توانند هرروز به‌جز چهارشنبه‌ها از ساعت 10:30 صبح تا 6 بعدازظهر از این بنا دیدن کنند.

3. هزینه بازدید از کلیسای ناجی در خون چقدر است؟

بلیط این کلیسا برای سنین مختلف، قیمت‌های متفاوتی دارد که در زیر به آن اشاره کرده‌ایم:

  1. افراد بالای 18 سال، 250 روبل
  2. افراد 7 تا 18 سال، 50 روبل
  3.  افراد زیر 7 سال هم رایگان
6LdgLJIaAAAAABh9jZNdK3v5GfIffCX1eZjBxuWt