مسجد سلطان سلیمان

مسجد سلطان سلیمان

تاریخ آخرین به روز رسانی: 28 تیر ، 1401

مسجد سلطان سلیمان | سلیمانیه

مسجد سلیمانیه که در منطقه فاتح قرار دارد، اهمیت مذهبی زیادی دارد. همچنین یکی از مهمترین بناهای دوران عثمانی است. این مسجد به بازار ادویه و بازار بزرگ نزدیک است.

مسجد سلیمانیه استانبول

یکی از جذاب ترین دوره های زندگی در استانبول، قرن طلایی عثمانی است - عصر سلطان سلیمان. و شاید جالب ترین شخصیت در تاریخ عثمانی، خود سلطان سلیمان (1520-1566) باشد. او که یک رهبر واقعی بود، شخصاً ارتش خود را در فتوحات نظامی متعدد رهبری کرد، رویکردی عملی به همه امور ایالتی داشت، یک سیستم قانونی جدید ایجاد کرد و توسعه هنر و فرهنگ را در امپراتوری ترویج کرد.

سلیمان همچنین روحی رمانتیک بود که با شکستن سنت عثمانی برای ازدواج با صیغه روسی خود رکسلانا ثابت کرد. با این حال، جنبه دیگر ماهیت عاطفی او این بود که او افرادی را که نزدیک ترین افراد به او بودند، از جمله پسرش مصطفی را اعدام کرد.

بخشی از نبوغ سلیمان در توانایی او در تشخیص استعدادها و توانایی های یک فرد و به کار بردن آنها برای بیشترین منافع امپراتوری نهفته بود. برای مثال، او یک مهندس نظامی میمار سینان را به عنوان معمار سلطنتی منصوب کرد، که سپس برخی از شناخته‌شده‌ترین ساختمان‌های استانبول را ساخت.

نمایی از مسجد سلیمانیه

نمایی از مسجد سلطان سلیمان

ایده خوبی به نظر می رسید که یک روز را صرف کاوش در ساختمان های طراحی شده توسط سینان در استانبول کنید. یک روز گشت و گذار در مساجد نیز یکی از بهترین کارهای استانبول در زمستان است – شما را از نسیم سردی که از تنگه بسفر می وزد بیرون می آورد.

مشهورترین ساختمان طراحی شده توسط سینان در استانبول، مسجد سلیمانیه است. این مسجد در بالای یکی از هفت تپه استانبول پراکنده شده است، وقتی از شاخ طلایی تماشا کنید، بر خط افق شهر مسلط است و مناره‌های آن از بسیاری از گوشه‌های دوردست شهر قابل مشاهده هستند.

تور استانبول

مسجد سلیمانیه که در منطقه فاتح قرار دارد، اهمیت مذهبی زیادی دارد. همچنین یکی از مهمترین بناهای دوران عثمانی است. این مسجد به بازار ادویه و بازار بزرگ نزدیک است. ساخت مسجد سلیمانیه در سال 1550 آغاز شد و در سال 1557 به پایان رسید. این مسجد تقدیم به شاهزاده محمد، با مشارکت همه ارگان های دولتی تکمیل شد. به سفارش سلیمان اعظم. مردم آن را «مسجدی که برای همیشه باقی خواهد ماند» به عنوان گواهی بر ساختار مستحکم آن نامیدند. این تصویر کاملی از نبوغ سینان به عنوان یک معمار است. مسجد نه تنها نماینده یک آرمان اخلاقی والاتر بود، بلکه به عنوان یک لانه آموزه نیز عمل می کرد. شناخته شده است که در زمان خود به عنوان یک مجموعه اجتماعی مورد استفاده قرار می گرفته است.

معماری مسجد سلیمانیه  

4 مناره 10 بالکن ...
اگرچه مسجد به عنوان شاهکار سینان معمار شناخته می شود، اما خود استاد آن را «کار من به عنوان یک کارآموز » نامیده است. او هنگام طراحی مسجد همه چیز را با جزئیات کامل در نظر گرفت. چهار مناره مسجد سلیمانیه نشان دهنده چهار سلطانی است که پس از فتح قسطنطنیه بر تخت سلطنت نشستند. در حالی که ده بالکن روی مناره ها اشاره به دهمین سلطان عثمانی بودن سلیمان دارد.

هنگام ورود به مسجد با ویژگی های طراحی داخلی مسحورکننده اش شما را متحیر می کند. چهار ستون مختلف در داخل وجود دارد که همگی از نقاط مختلف در سراسر جهان آورده شده اند. از این میان می‌توان به منطقه وفا استانبول و کاخ توپکاپی و همچنین معبد بعلبک و شهر اسکندریه اشاره کرد. ارتفاع گنبد 53 متر و قطر آن 27.5 متر است. این مسجد از نظر نورپردازی طبیعی کاملاً طراحی شده است که از طریق 32 پنجره تأمین می شود. از آنجایی که آکوستیک عالی دارد، صداها از هر گوشه ای به گوش می رسد. مشخص است که این گلدان های خالی زیر گنبدها هستند که تا حدودی دلیل خوب بودن آکوستیک را توضیح می دهند.

داخل مسجد سلیمانیه

داخل مسجد سلیمانیه 

در آتش سوزی بزرگ سال 1660، سلیمانیه ویران شد و توسط سلطان محمد چهارم بازسازی شد. در زلزله 1766 بخشی از گنبد فروریخت. تعمیرات بعدی آنچه از دکور اصلی سینان باقی مانده بود را از بین برد (نظافت اخیر نشان داد که سینان ابتدا رنگ آبی را آزمایش کرده است، قبل از اینکه رنگ قرمز را به رنگ غالب گنبد تبدیل کند). حیاط در طول جنگ جهانی اول به عنوان انبار اسلحه مورد استفاده قرار گرفت و زمانی که مقداری از مهمات منفجر شد، آتش دیگری در مسجد رخ داد. این پل تا سال 1956 دوباره به طور کامل بازسازی نشد. در سال 2013، ساختمان پل مترو Haliç به طرز جبران ناپذیری نمای شمال مسجد را تغییر داد.

با این حال، در سال 1557، معمار سینان مسجد را افتتاح کرد و آن را در عرض هفت سال به پایان رساند. مدتها انتظار تکمیل کلیسای سنت پیتر بود، اما در سال 1626 به پایان رسید. سلطان سلیمان افتخار افتتاح این اثر هنری شگفت انگیز را در مراسم افتتاحیه مسجد به میمار سینان داد. درب این مسجد بزرگ با کلید طلایی و کف زدن و دعا توسط معمار سنان باز شد که با احترام به این دستور عمل کرد. در ورودی خود مسجد نیز مانند سایر مساجد امپراتوری استانبول، پیشروی با فواره مرکزی قرار دارد. حیاط از یک پراستایل ستون دار با ستون هایی از مرمر، گرانیت و پورفیری، از عظمت استثنایی برخوردار است. پنجره های کاشی ایزنیک مستطیل شکل نمای شمال غربی مسجد را تزئین می کند. این مسجد اولین ساختمانی است که در آن گل سرخ گوجه ای روشن زیر لعاب، کاشی های ایزنیک را در خود جای داده است.

پلان مسجد سلیمانیه ترکیه 

مقبره‌های موجود در صحن مسجد سلیمانیه در جامعه عثمانی متعلق به شخصیت‌های برجسته یا شخصیت‌های عمومی مشهور مانند آسیه و رابعه سلطان، احمد دوم، سلیمان باشکوه، حرم سلطان و سینان معمار است. چهار مناره در چهار گوشه صحن قرار دارند. سه گالری (سریف) در دو مناره بلندتر وجود دارد و ارتفاع آنها بدون کلاهک سربی به 63.8 متر (209 فوت) و با کلاهک به 76 متر (249 فوت) می رسد. برای مساجد وقف شده توسط یک سلطان، از چهار مناره استفاده می شد (شاهزاده ها و شاهزاده خانم ها می توانستند دو مناره بسازند و دیگران فقط یک مناره). در مجموع 10 گالری در مناره ها وجود دارد که از نظر تاریخی به این معنی است که سلیمان اول دهمین سلطان عثمانی بوده است. گنبد اصلی 53 متر (174 فوت) عرض و قطری دارد که دقیقاً نصف ارتفاع 26.5 متر (86.9 فوت) است.

معرفی کامل محله های استانبول برای سفر و زندگی

این مجموعه شامل 6 مدرسه، دانشکده پزشکی، حمام عمومی، آشپزخونه، آسایشگاه، مغازه و کاروان و اصطبل علاوه بر مسجد است. دسترسی به مسجد سلیمانیه از طریق سه در مجزا در سه قسمت آن امکان پذیر است. حیاط آبنمای مسجد پذیرای گردشگران است. فضای داخلی مسجد تقریباً مربع، 59 متر (194 فوت) طول و 58 متر (190 فوت) عرض است که فضای وسیعی را ایجاد می کند. از نظر نسبت طلایی نیز مسجد خودنمایی می کند. اگر فاصله بر ارتفاع تقسیم شود، نسبت طلایی به مقدار 1.618 می رسد. آبنمای وسط حیاط با ویژگی های شگفت انگیزش خودنمایی می کند. محراب و میمبار مرمر سفید نیز طبیعتی ساده دارند و طرح‌های ساده‌ای از عاج و مروارید دارند و کارهای چوبی محدود است.
در حیاط پشت قسمت اصلی مسجد دو مقبره وجود دارد که سلیمان اعظم و همسرش حرم و دخترشان مهرماه در آن دفن شده‌اند. آرامگاه معمار سینان درست خارج از دیوار مسجد، در شمال قرار دارد. در سال 1922 به طور کامل بازسازی شد.

پلان مسجد سلیمانیه

پلان و نقشه مسجد سلیمانیه

این بنا به سبک سنتی «سینان» با ترکیب عناصر معماری اسلامی و بیزانسی ساخته شده است. گنبد بزرگ توسط گنبدهای نیمه آینه ای به سبک ایا صوفیه پشتیبانی می شود، در حالی که مناره های مداد تیز به ساختار ظاهری کاملاً اسلامی می دهند.

مانند سایر مساجد امپراتوری استانبول، سلیمانیه به عنوان مجموعه ای از ساختمان ها شامل بیمارستان، مدرسه، حمام، مدرسه قرآن و آشپزخانه عمومی برای تغذیه فقرا طراحی شده است. اگرچه جالب‌ترین افزوده به مسجد دو مقبره است که مقبره سلطان سلیمان، همسرش حُرم سلطان (رکسلانا) و دخترشان مهریماه سلطان را در خود جای داده است.

منطقی است که از آنجایی که مسجد سلیمانیه از اکثر نقاط شهر قابل مشاهده است، مناظر فوق العاده ای از خود شهر خواهد داشت. به خصوص به سمت شاخ طلایی نگاه کنید. و منظره واقعا دیدنی است. در حاشیه گنبدهای کوچک یکی از سازه‌های مسجد، از کنار برج گالاتا و شاخ طلایی که تا پل بسفر امتداد دارد می‌گذرد.

مسجد سلیمانیه استانبول آدرس

Süleymaniye, Prof. Sıddık Sami Onar Cd. No:1, 34116 Fatih/İstanbul, Turkey

نظرات یا پیشنهادهای خود را در این قسمت به اشتراک بگذارید

به این صفحه امتیاز دهید
میانگین امتیاز کاربران | امتیاز 5 از 5 (از 1001 رای)
امتیاز کاربران
6LdgLJIaAAAAABh9jZNdK3v5GfIffCX1eZjBxuWt