0214935
اقلام ممنوعه در هواپیما

اقلام ممنوعه در هواپیما

تاریخ آخرین به روز رسانی: 04 اردیبهشت ، 1400

اقلام ممنوعه در هواپیما

بسته بندی چمدان از مهمترین مسائل قبل از پرواز است. بعضی از موارد ممکن است جزو اقلام ممنوعه در هواپیما باشد. بنابراین دانستن اینکه چه مواردی در کابین و چه مواردی در بار مجاز است بسیار اهمیت دارد.

بسته بندی چمدان از مهمترین مسائل آماده سازی قبل از پرواز است. شما باید بدانید که چه چیزهایی برای قرار دادن در چمدان مهم است و چه چیزهایی را در طول پرواز خود نیاز دارید. اما در طول پرواز، متأسفانه شما باید حجم وسایل خود را به اندازه یک کوله پشتی مدرسه محدود کنید. بعضی از موارد حمل شده ممکن است جزو اقلام ممنوعه و وسایل ممنوع در هواپیما باشد. به عنوان مثال حمل سیگار و لوازم آرایش در شرایط خاصی مجاز است.
علاوه بر داخل هواپیما، باید بدانید چه چیزهایی را نمی‌توانید با هواپیما در چمدان خود حمل کنید. زیرا ممکن است جزو وسایل ممنوع در بار هواپیما باشند و ممکن است ایمنی مسافران را به خطر بیاندازند یا اگر در پرواز حمل شوند، امنیت پرواز را تهدید می‌کند. البته ممکن است برخی از موارد در ایرلاین‌های مختلف، تفاوت داشته باشد.

اقلام ممنوعه در هواپیما

مواردی که در هواپیما ممنوع است

اقلامی که در هواپیما ممنوع است

ما می‌دانیم که چقدر ممکن است ناخوشایند باشد که خود را در فرودگاه ببینید و در آنجا متوجه شوید که نمی‌توانید بخشی از وسایلتان را با خود ببرید. بنابراین، برای کمک به شما در کاهش استرس ناشی از پرواز، این راهنما را برای شما فراهم کردیم که می‌تواند وسایلی را که می‌توانید در چمدان خود قرار دهید و آن‌هایی را که نمی‌توانید با هواپیما حمل کنید، مرور کند.

آیا می‌توانید در هواپیما فندک بیاورید؟

تقریباً همه نوع فندک‌های سیگار معمولی در چمدان دستی یا در هنگام پرواز بسته به ایرلاین مورد نظر مجاز است. این شامل فندک‌های BIC و سایر فندک‌های یک بار مصرف و همچنین فندک‌هایی مانند زیپو است.

با این حال، در اکثر کشورها، ورود فندک‌های الکترونیکی، قوسی و پلاسما ممنوع است. اگر فندک گران قیمتی دارید آن را با خود همراه نیاورید یا قبل از سفر، قوانین ایرلاین را بخوانید.

اما بعضی ایرلاین های داخلی مانند ماهان، بردن هرگونه کبریت و فندک گازی را چه در بار دستی و چه در بار تحویلی ممنوع کرده اند.

آیا می‌توانید کبریت را در هواپیما بیاورید؟

بله، اکثر شرکت‌های هواپیمایی به شما امکان می‌دهند یک بسته کبریت بی‌خطر را با خود حمل کنید. اما در بعضی ایرلاین های داخلی مانند ماهان مجاز نیست.

آیا می‌توانید لپ تاپ را در هواپیما بیاورید؟

مطمئنا مشکلی نیست. در حقیقت، حتی اگر قصد انجام هیچ کاری یا تماشای فیلم روی هواپیما را ندارید، باز هم توصیه می‌کنیم لپ تاپ خود را با خود ببرید. در هنگام بازرسی آن همراه با بقیه چمدان‌ها ممکن است منجر به آسیب به لپ تاپ شود و در بعضی موارد حتی ممکن است گم شود.
به یاد داشته باشید در ایست بازرسی امنیتی از شما خواسته می‌شود لپ تاپ خود را از بار داخل کابین خود خارج کنید. لپ تاپ شما (و سایر موارد الکترونیکی) باید جداگانه از طریق اسکنرهای اشعه ایکس عبور کند.
نکته: اگر MacBook دارید، نام خود را جایی روی آن قرار دهید. این روزها لپ تاپ‌های مک بسیار رایج است و ممکن است با سیستم افراد دیگر جابه‌جا شود.

آیا می‌توانید یک پاوربانک در هواپیما بیاورید؟

بسیاری از مسافران از پاوربانک‌ها به عنوان باتری یدکی دستگاه‌های خود استفاده می‌کنند. اگر از خود می‌پرسید که آیا می‌توانید این وسیله قابل حمل را برای شارژ موبایل یا لپ تاپ خود در حین پرواز یا مدت طولانی به همراه داشته باشید، پاسخ بله است. توجه داشته باشید که فقط پاوربانک‌ها برای استفاده شخصی مجاز هستند و باید آن‌ها را در ساک دستی خود قرار دهید یا با خود حمل کنید.
پاوربانک‌ها مانند باتری‌های لیتیوم مجاز به حمل در چمدان نیستند، زیرا قابل احتراق و انفجار هستند.
همچنین محدودیت‌هایی مربوط به ظرفیت پاوربانک‌ها وجود دارد. همه پاوربانک‌های دارای کمتر از 100 وات در ساک دستی شما مجاز هستند. اگر پاوربانک شما 100 تا 160 وات است، قبل از اینکه بتوانید آن را در چمدان خود حمل کنید، باید از ایرلاین تأیید بگیرید. پاوربانک هایی با توان ناشناخته یا توان بالاتر از 160 وات امکان ورود به هواپیما را ندارند.

ساک مجاز در کابین هواپیما

ساک یا کیف برای موارد مجاز داخل کابین هواپیما

آیا می‌توانید خمیر دندان را با خود حمل کنید؟

می‌توانید خمیر دندان را در چمدان خود بگذارید. اما باید بدانید هر خمیردندانی که بیاورید جزو محدویت حمل مایع و ژل شما محسوب خواهد شد. شما مقدار مایع و ژل محدودی می‌توانید با خود حمل کنید. علاوه بر این، خمیر دندان شما باید زیر 100 میلی لیتر (3.4 اونس) باشد.

آیا می‌توانم در هواپیما آرایش کنم؟

شما مجاز به آوردن رژ لب، بالم لب و پودر هستید. با این حال، اگر می‌خواهید هر نوع آرایش را به صورت مایع (مثلا ریمل مایع یا ژل لب) بیاورید، باید مطمئن شوید که از محدودیت‌های موجود برای مایعات و ژل‌ها تبعیت می‌کند. به زبان ساده، ظروف آن‌ها نباید از 100 میلی لیتر باشد و باید بتوانید همه آن‌ها را در یک کیسه پلاستیکی، بزرگتر از 1 لیتر قرار دهید.

آیا می‌توانم در هواپیما دئودورانت بیاورم؟

اگر دئودورانت شما مایع است، یعنی اسپری، ژل، رول یا کرم است، محدودیت 100 میلی لیتر (3.4 اونس) دارد. همین قانون در مورد عطرها، که جزو مایعات هستند، اعمال می‌شود، بنابراین اگر می‌خواهید سبک سفر کنید (فقط چمدان‌های دستی)، مطمئن شوید که عطر شما با 100 میلی لیتر مورد نیاز مطابقت دارد. از طرف دیگر دئودورانت‌های جامد هم در کیف دستی و هم در چمدان مجاز هستند.

آیا می‌توانم موچین، تیغ و قیچی را به کابین هواپیما بیاورم؟

به طور کلی موچین، تیغ و قیچی در هواپیما مجاز است.
دسته تیغ اصلاح تنها موردی است که نمی‌توانید در چمدان دستی خود بیاورید، زیرا به طور بالقوه می‌تواند به عنوان سلاح استفاده شود. علاوه بر این، لبه‌های قیچی شما باید کمتر از 12 سانتی متر طول داشته باشد.

آیا می‌توانید در هواپیما میل بافتنی را در چمدان دستی خود بیاورید؟

اکثر شرکت‌های هواپیمایی اجازه میل بافتنی در چمدان دستی شما را می‌دهند و پرسنل امنیتی فرودگاه از این موضوع مطلع هستند. با این حال، افسران امنیتی حق دارند از اختیار استفاده کنند و اگر تصمیم به توقیف آن‌ها به عنوان "اشیای تیز" داشته باشند، می‌توانند.
به همین دلیل توصیه می‌کنیم که میل‌های مورد علاقه خود را قبل از بسته بندی وسایل خود در خانه بگذارید.

آیا می‌توانید در هواپیما آلات موسیقی بیاورید؟

 طبق مقررات FAA، شركت‌های مستقر در ایالات متحده اجازه می‌دهند كه سازهای موسیقی در هواپیما باشند، به شرطی که این وسایل به اندازه كافی كوچك باشند و در قسمت چمدان یا زیر صندلی جلوی شما قرار بگیرند.
اگر در اروپا پرواز می‌کنید، توصیه ما این است که از قبل با شرکت هواپیمایی خود مشورت کنید. در برخی موارد، سازهای کوچکتر (به عنوان مثال ویولن) مجاز است و مانند ساک دستی در نظر گرفته می‌شود. یک فلوت نیز می‌تواند به راحتی در چمدان شما جا شود، اما اگر در حال سفر با گیتار یا ویولنسل هستید، قبل از حرکت به فرودگاه آن را با شرکت هواپیمایی چک کنید.

چمدان بزرگ برای تحویل به بار هواپیما

چمدان بزرگ برای تحویل در قسمت بار هواپیما

وسایلی که در کابین هواپیما مجاز نیستند اما می‌توانید این موارد را در چمدان بگذارید.

وسایل ورزشی

چوب هاکی و لاکراس، چوب‌های گلف، چوب‌های بیس بال و کریکت، تجهیزات ورزش‌های رزمی

اشیاء تیز

جعبه برش، قیچی بزرگ، خوشه چادر، چاقو در صورت بسته بندی ایمن در چمدان مجاز است. اطمینان حاصل کنید که قطعات تیز چادر کمپینگ (مانند گیره چادر) را کنار بگذارید زیرا در چمدان دستی شما مجاز نیست.

مواردی که در کابین و قسمت بارمجاز نیستند:

اینها را در خانه بگذارید

موارد قابل اشتعال

رنگ، سوخت، بنزین، مایعات سبک تر، بسیار قابل اشتعال است و در هواپیما مجاز نیستند.

مواد شیمیایی

کلر، سفید کننده، کود، اسپری رنگ و سایر رنگ‌های قابل اشتعال، سوخت، بنزین و قوطی‌های آئروسل قابل حمل نیستند.

مواد منفجره و الکل

حمل یا بردن مواد مورد استفاده در آتش بازی مانند ترقه و مواد انفجاری مجاز نیست.
همچنین حمل الکل (بیش از 70٪) چه در قسمت بار و چه در قسمت کابین مجاز نیست.

مقدار دقیق محدودیت ها

اکنون که موارد متداول را مرور کردیم، بیایید نگاهی دقیق به برخی از محدودیت‌ها بیندازیم.
چه مقدار مایعات را می‌توانید در هواپیما بیاورید؟ (از جمله ژل و آیروسل)
شما مجاز به آوردن مایعات و ژل‌ها هستید، اما آن‌ها باید محدودیت‌های کمی را برآورده کنند. تمام مایعات شما باید در ظروف، کوچکتر از 100 میلی لیتر (3.4 اونس) باشد و همه آن‌ها باید در داخل کیسه ای قرار بگیرند، بزرگتر از 1 لیتر (34 اونس).

خوشبختانه، برخی از شرکت‌ها لوازم بهداشتی در اندازه سفر را ارائه می‌دهند. لوازمی مانند: ژل دوش، شامپو، خمیر دندان و موارد دیگر

اگر کالای مورد علاقه شما در ظروف کوچکتر عرضه نمی‌شود، همیشه می‌توانید مقداری از آن را در بطری کوچکتر از 100 میلی لیتر منتقل کنید. اندازه دئودورانت‌های اسپری یا ژل نیز باید زیر 100 میلی لیتر باشد.

الکل بدون گمرکی که از فرودگاه خریداری می‌کنید در لیست محصولات مجاز در هواپیما است. به یاد داشته باشید که رسید را باید در داخل کیف امنیتی با حاشیه قرمز ارائه شده هنگام خرید بگذارید.

اگر کارمندان امنیتی می‌خواهند محتوا را غربال کنند و شما در فرودگاه دیگری پرواز متصل دارید، باید کیف جدیدی بخواهید.

اما درمجموع، میزان مایعاتی که در چمدان دستی هواپیما می‌گیرید، به میزان دلخواه شما و همچنین توانایی بسته بندی آن در کیسه پلاستیکی 1 لیتری لوازم آرایشی بستگی دارد.

فندک و کبریت در ساک دستی

طبق قوانین شرکت هواپیمایی، مسافران مجاز هستند یک فندک یا یک بسته کبریت را با خود حمل کنند. در حقیقت، این موارد در چمدان شما مجاز نیستند.
حمل مایعات قابل اشتعال ممنوع است. بنابراین افراد دارای فندک Zippo مجبور به خرید مایعات اضافی در مقصد خود هستند. با این وجود لازم نیست از قبل سوخت زیپو یا فندک معمولی خود را تخلیه کنید. این وسایل در ایرلاین های داخلی مانند ماهان مجاز نیستند.

✅ شما می توانید همراه با خود سیگار داشته باشید اما باید بدانید، کشیدن سیگار در همه پروازها ممنوع است.

تجهیزات ورزشی

بسیاری از وسایل ورزشی از جمله چوب‌های بیس بال، چوب‌های کریکت، چوب‌های گلف، تجهیزات تیراندازی با کمان، وسایل ورزش‌های رزمی و سایر موارد می‌توانند به اندازه سلاح‌های دیگری که در بالا ذکر کردیم خطرناک باشند. به همین دلیل است که آن‌ها در لیست کالاهای ممنوعه چمدان دستی نیز در اکثر شرکت‌های هواپیمایی قرار دارند.
اگر می‌خواهید وسایل ورزشی را به همراه داشته باشید، لطفاً قبل از عزیمت آن را بررسی کنید. متناوباً، شما می‌توانید بعد از ورود هر وسیله ای را که نیاز دارید اجاره کنید.
آیا می‌توانید در ساک دستی باتری به هواپیما حمل بیاورید؟
اکثر باتری‌ها فقط  در چمدان دستی شما مجاز هستند . می‌توانید هر باتری متداول (به عنوان مثال باتری‌های AAA، AA، C، D) را با خود ببرید. همچنین شما مجاز به آوردن هرگونه باتری اضافی برای دستگاه‌های الکترونیکی قابل حمل خود هستید، از جمله باتری‌های لیتیومی (که در تلفن‌های همراه، لپ تاپ‌ها و کتاب‌های الکترونیکی استفاده می‌شود).

در واقع، شما نمی‌ توانید هیچ باتری لیتیومی را در چمدان نگه دارید. بعلاوه، باتری اتومبیل، استارت شروع کننده و پاوربانک قابل بررسی نیست و در چمدان دستی شما ممنوع است. این هواپیماها می‌توانند بسیار خطرناک باشند و بنابراین توسط اکثر شرکت‌های هواپیمایی تجاری محدود می‌شوند.

نکات عجیب و جالب در هنگام سفر با هواپیما را می‌توانید با کلیک روی آن مطالعه کنید.

غذاهای ممنوع در هواپیما

در پروازهای بین المللی، محدودیت‌های مربوط به غذاها بسیار شدیدتر است.
بیشتر کشورها به شما اجازه نمی‌دهند که هیچ نوع محصول غذایی یا کشاورزی وارد کنید. در برخی موارد نادر، وسایل چوبی نیز در چمدان شما مجاز نیستند.
خوشبختانه این محدودیت‌ها در مورد غذای کودک از جمله شیر کودک اعمال نمی‌شود.
چه غذاهایی را می‌توانم به کابین هواپیما ببرم؟
در بیشتر پروازهای داخلی، احتمالاً می‌توانید میان وعده مورد علاقه خود را به هواپیما ببرید - بعد از همه خوردن غذای سالم هنگام مسافرت بسیار مهم است. میان وعده‌های بسته بندی شده و همچنین میوه و سبزیجات نیز در چمدان دستی شما مجاز خواهد بود.

اگر غذایی که می‌خواهید بیاورید به صورت مایع یا ژله ای (ماست یا ژله) باشد، محدودیت مایعات و ژل‌هایی که در بالا ذکر کردیم اعمال می‌شود.

علاوه بر این، اگر از رستوران‌ها و کافه‌های اطراف گیت (یعنی آن بعد از ایست بازرسی در فرودگاه) نوشیدنی خریداری کرده‌اید، می‌توانید آن‌ها را در پرواز با خود بیاورید.

دارو در ساک دستی کابین شما

در حالت ایده آل، بیشتر داروهای شما در چمدان‌های چک شده شما قرار می‌گیرد. با این حال، همیشه خطر گم شدن کیف شما وجود دارد، بنابراین مطمئن شوید که هر داروی ضروری را با خود حمل می‌کنید.
با توجه به محدودیت‌های موجود در مایعات که قبلاً ذکر کردیم، مصرف بیش از 100 میلی لیتر داروی مایع در هواپیما ممنوع است.
اگر با خود دارو حمل می‌کنید، توصیه می‌کنیم قبل از پرواز با شرکت هواپیمایی خود تماس بگیرید. آن‌ها ممکن است دستورالعمل‌های خاصی برای حمل و نقل و جابجایی دارو داشته باشند.
در مورد موضوع داروها - آیا می‌دانید اجازه دارید سرنگ با خود ببرید؟ اگر یک وسیله استفاده نشده را حمل می‌کنید، باید داروی آن داخل آن باشد و باید به طور جداگانه در یک ظرف سخت سطح ذخیره شود.

بازرسی اقلام ممنوع و مجاز در فرودگاه

بازرسی چمدان در فرودگاه

در ایست بازرسی امنیتی چه کار کنیم؟

تمام وسایلی را که باید احتمالا به مامور امنیتی نشان داده شوند در بالای چمدان قرار دهید تا به راحتی در محفظه قرار گیرد:

1-مایعات موجود در کیسه شفاف قابل مشاهده 20*20*20 سانتی متر.
2-تبلت، دوربین یا هر دستگاهی از این قبیل
3-غذای کودک و داروی مایع بیش از 100 میلی لیتر، دومی همراه با اسناد پزشکی است. شاید لازم باشد اصالت مایع را اثبات کنید.
4-فندک خود را نشان دهید و سپس آن را در جیب خود قرار دهید.
5-برای غربالگری جداگانه، ژاکت و یا کت خود را دربیاورید.
6-تمام اشیا فلزی مانند کلید، سکه، ساعت، کمربند، جواهرات و تلفن‌های همراه را برای نمایش جداگانه در یک محفظه قرار دهید.
7-لپ تاپ خود را از چمدان بردارید و آن را در یک سینی برای غربالگری جداگانه قرار دهید.
8-هنگام دستورالعمل، از نقطه کنترل امنیتی عبور کنید.

سایر نکات مهم قبل از سفر با هواپیما را می توانید از لینک مورد نظر مطالعه کنید.

نظرات یا پیشنهادهای خود را در این قسمت به اشتراک بگذارید

به این صفحه امتیاز دهید
میانگین امتیاز کاربران | امتیاز 4/6 از 5 (از 1009 رای)
امتیاز کاربران