عوارض خروج از کشور

عوارض خروج از کشور

تاریخ آخرین به روز رسانی: 06 اردیبهشت ، 1402

عوارض خروج از کشور 1402

نرخ عوارض خروج از کشور و نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور در فرودگاه به صورت آنلاین با اپلیکیشن و پی گیری و استرداد مالیات سفر و آخرین اخبار از قیمت عوارض خروج از کشور

نرخ عوارض خروج از کشور و نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور در فرودگاه به صورت آنلاین با اپلیکیشن و پی گیری و استرداد مالیات سفر

و آخرین اخبار از قیمت عوارض خروج از کشور را می توانید در این بخش از وبسایت مطالعه نمایید.

عوارض خروج از کشور چیست؟

عوارض خروج از کشور یا مالیات سفر هزینه ای است که مسافر هنگام خروج از کشور از هر سه مرز زمینی، هوایی و دریایی میبایست پرداخت نماید.

نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور (Departure tax

هر مسافر (حتی افراد زیر 2 سال) هنگام خروج از کشور باید مبلغی را بعنوان عوارض خروج از کشور پرداخت نماید. مبلغ عوارض خروج از کشور از طریق مرزهای هوایی زمینی و دریایی یا همان مالیات سفر هوایی، دریایی و زمینی به شرح زیر می باشد. پرداخت عوارض خروج از کشور از طریق بانک ملی و یا سامانه پرداخت عوارض خروج از کشور به آدرس sadadpsp.ir/tollpayment پرداخت شود و قبض آن میبایستی همراه پاسپورت در هنگام خروج به قسمت گذرنامه ارائه گردد.

نوع مسافر

مرتبه اول

مرتبه دوم

مرتبه سوم به بعد

نوع مرز

مسافر عادی4.000.0006.000.0008.000.000تمامی مرزها (زمینی، هوایی و دریایی)
زائرین حج تمتع و عمره1.320.0001.980.0002.640.000تمامی مرزها (زمینی، هوایی و دریایی)
زائرین عتبات عالیات

هوایی 375.000

زمینی 125.000

هوایی 450.000

زمینی 150.000

هوایی 450.000
زمینی 150.000

هوایی

زمینی

قیمت مالیا سفر خارجی که در جدول درج شده به صورت ریال می باشد.

نرخ عوارض خروج از کشور 1402

آخرین اخبار عوارض خروج از کشور

طبق درخواست نمایندگان مجلس سازمان امور مالیاتی کشور مکلف به اخذ مالیات از مسافران به عنوان هزینه سفر به خارج شده است و بر این اساس بابت خروج هر مسافر ایرانی از تمامی مرزها اعم از هوایی، دریایی و زمینی مبلغی را به عنوان مالیات سفر از مسافران دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نمایند و میزان مالیات ذکر شده در قوانین بودجه سنواتی پیش‌بینی می‌شود. 
البته کارشناسان معتقدند سفرهای خارجی شهروندان ایرانی درحالی مشمول مالیات بر ارزش افزوده شده است که هر مسافر پیش از خروج از کشور، روی بلیط هواپیما، عوارضی را از قبل پرداخت می نماید و اگر خدمات دیگری همچون تور های خارجی را از آژانس هواپیمایی خریداری کند نیز یک دور دیگر مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می‌شود و هنگام خروج از کشور نیز باید عوارض خروجی را پرداخت کند.
میزان مالیات بر ارزش افزوده سفرهای خارجی هنوز مشخص نشده است و فقط مجلس اعلام نمود این میزان در قوانین بودجه سنواتی پیش‌بینی می‌شود مالیات بر ارزش افزوده در واقع مالیات غیر مستقیمی است که خریدار آن را به همراه بهای خرید کالا یا خدمات می‌پردازد و فروشنده می بایست مقدار مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند. عوارض خروج زائران عتبات عالیات در خروج هوایی 45 هزار تومان و خروج زمینی و دریایی 15 هزار تومان پیش بینی شده است.

همچنین لازم به ذکر است که در لایحه بودجه 1402، درآمد حاصل از عوارض خروج مسافر از مرزهای کشور با تغییراتی همراه شده است که در جدول بالا قابل مشاهده می باشد.

افزایش مالیات در سفر

پرداخت مالیات خروج از کشور

کدام افراد از پرداخت مالیات و عوارض خروج از کشور معاف می شوند؟

این مالیات شامل همه افراد به جز موارد تبصره زیر خواهد شد

طبق تبصره ۱ این ماده، دارندگان گذرنامه‌های سیاسی و خدمت، خدمه وسایل نقلیه عمومی زمینی و دریایی و خطوط پروازی، دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور (دارندگان اجازه خروج دانشجویی)، بیمارانی که با مجوز شورای پزشکی جهت درمان به خارج از کشور اعزام می‌شوند، دارندگان پروانه گذر مرزی و مرزنشینان، جانبازان انقلاب اسلامی که برای معالجه به کشورهای دیگر اعزام می‌شوند از پرداخت مالیات موضوع این ماده مستثنی هستند.
همچنین زائران ایرانی که در ایام اربعین حسینی (ع) به مقصد عراق از کشور خارج می‌شوند و ایرانیان مقیم خارج از کشور که دارای کارنامه شغلی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند نیز از پرداخت مالیات سفر معاف خواهند بود.
طبق تبصره ۲، گردشگران، ساکنین دائم یا موقت مناطق آزاد تجاری- صنعتی که صرفاً از مبدأ مناطق مذکور به خارج از کشور عزیمت می‌کنند، مشمول عوارض خروج از کشور موضوع قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی جمهوری اسلامی و آئین‌نامه‌های اجرایی مربوطه می‌شوند.
نمایندگان با رای موافق به تبصره ۳ این ماده، نیروی انتظامی را موظف کردند، پرداخت مالیات خروج از کشور مسافران ایرانی که عازم خارج از کشور هستند را مطابق با روشی که سازمان تعیین می‌کند کنترل و از خروج مسافرانی که مالیات مزبور را پرداخت نکرده‌اند، جلوگیری نماید.
هرچند که بعد از انتشار این خبر، واکنش هایی از سمت مردم مخصوصا در فضای مجازی شکل گرفت اما سید فرید موسی، نماینده استان تهران با اشاره به این موضوع در صفحه شخصی خود نوشت: عوارض و مالیات سفر خارجی در اصل یکی است که قبلا تعریف شده بود و چون عوارض می بایست به شهرداری ها پرداخت شود، صرفا نام آن به مالیات تغییر کرد تا منابع به خزانه کشور واریز شود. همچنین برخی معافیت‌های ضروری که در قوانین به صورت پراکنده تعریف شده، در این قانون مجتمع شد.

مطلب بیشتر

علت افزایش عوارض خروج از کشور چیست؟

نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور در فرودگاه امام

پرداخت عوارض خروج از کشور با خودپرداز Cashless ATM در فرودگاه امام خمینی قرار دارد که به صورت آنلاین می توانید از این دستگاه استفاده نمایید.

پیگیری عوارض خروج از کشور

وبسایت سداد از سامانه عوارض خروج از کشور جهت پی گیری می باشد که با وارد کردن کد ملی، شماره کارت و شماره مرجع پرداخت قابل انجام است.

استرداد عوارض خروج از کشور 

با اعلام سازمان امور مالیاتی کشور نحوه استرداد عوارض خروج از کشور برای افرادی که مالیات سفر را پرداخت کردند اما قصد استفاده از آن را در زمان باقی مانده از سال ندارند می توانند با مراجعه به وبسایت evat.ir نسبت به این موضوع اقدام نمایند.

سوالات متداول

اپلیکیشن عوارض خروج از کشور چه نام دارد؟

ایوا، نام اپلیکیشن پرداخت عوارض خروج از کشور می باشد.

نرخ عوارض خروج از کشور زمینی به ترکیه چقدر است؟

مبلغ مالیات سفر به ترکیه به صورت زمینی مطابق جدول بالا می باشد (بار اول: 4000000، بار دوم: 6000000 و بار سوم: 8000000)

عوارض خروج از کشور برای دانشجویان چگونه است؟

مطابق تبصره 1 که در بالاتر یاد شد، دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور (دارندگان اجازه خروج دانشجویی) نسبت به پرداخت مالیا سفر معاف می باشند. 

قیمت عوارض خروج از کشور هوایی با زمینی متفاوت است؟

خیر همانگونه که از جدول بالا قابل مشاهده است قیمت عوارض خروج از کشور زمینی با هوایی یکسان میباشد.

عوارض خروج از کشور برای مقیم خارج چگونه است؟

ایرانیان مقیم خارج، که دارای کارنامه شغلی از وزارت کار هستند می توانند مبلغ مالیات سفر یاد شده را پرداخت نکنند.

نظرات یا پیشنهادهای خود را در این قسمت به اشتراک بگذارید

به این صفحه امتیاز دهید
میانگین امتیاز کاربران | امتیاز 3/4 از 5 (از 1073 رای)
امتیاز کاربران
ناشناس 14 اسفند ، 1401

سلام من برای بار اول می خواهم زمینی برم ارمنستان میخواستم بدونم عوارض من چقدر هست

پاسخ مدیر

مبلغ عوارض خروج از کشور زمینی درجدول درج شده است

ناشناس 19 بهمن ، 1401

سلام وخسته نباشید عوارض برای مرزنشینان چگونه‌ پرداخت کنیم

ناشناس 15 آبان ، 1401

سلام،،ایا منظور از سفر اول یا دوم تعداد سفرهای شخص در طول یکسال می‌باشد ؟

پاسخ مدیر

سلام. بله همینطوره.

ناشناس 03 آبان ، 1401

سلام .. من برای بار اول میخوام زمینی برم ترکیه ک امتحان دارم ک برای خروج از ایران چهارصد هزار تومن میشه.. ایا وقتی برگردم ب ایران برای خروج از ترکیه هم باید پول بدم زمینی چقدر؟ چجوری پرداخت میشه؟

پاسخ مدیر

سلام. بله. اینترنتی از طریق وبسایت و اپلیکیشن ها و یا از طریق دستگاه های تعبیه شده با کارت می تونید پرداخت کنید. هنگام خروج از ترکیه، نیاز به پرداخت عوارض نیست.

ناشناس 28 مهر ، 1401

سلام . من در استانبول دانشجو هستم و سالی ۲ بار در رفت و امد . اینکه گفتید دانشجو معاف از عوارض خروج هست در حد قانون نوشتاری هست یا اجرا هم میشه . چون من ۵ سال هست که هر بار میگم دانشجو هست باز عوارض رو میگیرن

پاسخ مدیر

سلام. باید مراحلش رو طی کنید که زمان بر هست.
ناشناس 21 مهر ، 1401

سلام من چند روز هستش که پیام عدم خروج از کشور به دستم رسیده اما تا الان مبلغ عوارض به حسابم نرسیده.چقدر طول میکشه که به حسابم بیاد.یا چکار کنم به حسابم واریز بشه.ممنون

پاسخ مدیر

سلام. اگر واریز نشده پیگیری کنید.

ناشناس 29 مرداد ، 1401

با سلام ودروود من وخانمم سال ۹۵رفتیم باکو شهریور ۱۴۰۱هم میخوایم بریم وان ترکیه چقدر باید عوارض پرداخت کنم و اینکه چند روز قبل حرکت پرداخت کنم ایراد نداره یاباید همون روز که میخوام از مرز رد شم باید پرداخت کنم ممنون وسپاسگزارم .

پاسخ مدیر

تعداد دفعات در هر سال حساب میشه و سال های قبل ملاک نیست. احتمالا مشکلی نیست که از قبل پرداخت کنید.
ناشناس 07 مرداد ، 1401

سلام عوارض خروج مربوط به همه گروه سنی هست یا که از سن خاصی شروع میشه

پاسخ مدیر

برای همه هست.

ناشناس 18 دی ، 1400

سلام من الان بیست روز هست استرداد وجه عوارض خروج انجام دادم ولی هنوز پولش به حسابم برنگشته نمیدونم باید از کجا پیگیری کنم

پاسخ مدیر

https://www.evat.ir/RefundExitMenue.htm

مراجعه نمایید 

روی عبارت ” ثبت درخواست استرداد وجوه خروج از کشور” کلیک کنید .

فرمی ظاهر می شود که باید موارد خواسته شده را به دقت تکمیل کنید و منتظر بمانید تا مبلغ پرداخت شده به حساب شما واریز شود .

ناشناس 23 آذر ، 1400

سلام ببخشید عوارض خروج ب ترکیه چقدره امسال??? برای اولین بار هم هستش

پاسخ مدیر

۴۰۰ هزار تومان 

ناشناس 15 آذر ، 1400

سلام من در سال ۱۴۰۰ برای دومین بار میخوام برم ترکیه چقدر باید پرداخت کنم

پاسخ مدیر

به لینک زیر مراجعه نمایید

عوارض خروج از کشور

ناشناس 18 مرداد ، 1400

سلام من امسال به دوبی سفر کردم والان دوباره میخام برم دوبی.چند ماه دیگه هم برای اولین بار به ترکیه سفر دارم میخواستم بدونم برای پرداخت عوارضی ترکیه باید هزینه بار اول رو پرداخت کنم یا سوم؟

پاسخ مدیر

عوارض خروج از کشور بخواید پرداخت کنید 264 تومن

ناشناس 09 مرداد ، 1400

سلام خسته نباشید من برای بار دوم هست ک میخوام وارد ترکیه بشم.عوارض خروجم چقدره و اینکه من اجازه کار گرفتم و بیمه هستم ایا شامل من میشه پرداخت عوارض یا معافم ممنون

پاسخ مدیر

یا درود اگر برای بار دوم در سال قصد سفر به ترکیه را دارید 600000 تومان هزینه عوارض خروج برای شما است

ناشناس 17 تیر ، 1400

باسلام من و همسرم به ترکیه سفر کردیم الان بخواهیم برگردیم باید عوارض خروج از ترکیه بدهیم لطفا راهنمایی کنید

پاسخ مدیر

درود خب اگه مثلا با تور رفتید ترکیه یکبار عوارض رو پرداخت کردید دیگه و احتیاجی نیست دوباره پول بدین

نازنین 09 مرداد ، 1399

سلام خسته نباشید، یه سوال اینکه کسانی که خارج از ایران زندگی میکنند وقتی ایران میان، موقع خروج از کشور فقط باید همون خروجی رو پرداخت کنند دیگه هزینه ی دیگه ای که نباید پرداخت کنند؟

پاسخ مدیر

سلام وقت بخیر

اگر جز آن دسته از افرادی هستید که معاف از پرداخت عوارض خروج از کشور هستید بله!!

حمید صبوری 15 بهمن ، 1398

با عرض سلام از جناب آقای علی ابراهیمی بخاطر این کامنتشون ممنونم. چون خودم به شخصه از این قسمت به جریان جدید مالیات سفرهای خارجی نگاه نکرده بودم. اما وقتی کامنت آقای ابراهیمی رو خوندم به درستیه این موضوع کاملا پی بردم.

علی ابراهیمی 15 بهمن ، 1398

اگه قصد سفر به خارج از کشور تفریح یا بیزینس باشه که دیگه مالیات سفرهای خارجی مهم نیست. چون یا دارید برای تفریحتون هزینه میکنید یا قراره بیزینس کنید و پولش به جیبتون برمیگرده

محسن زرگر 15 بهمن ، 1398

سلام. از انتشار چنین خبرهای به روز در زمینه گردشگری توسط سایت شما بسیار ممنونم. در ارتباط با مبالغ مالیات و عوارض خروج از کشور ابهاماتی داشتم که برطرف شد.

المیرا 14 بهمن ، 1398

با سلام ممنون از توضیحات کاملی که در اختیارمون قرار دادید. قطعا اکثر کسانیکه قصد سفر به خصوص در ایام نوروز رو داشتند نگران موضوع مالیات سفر و عوارض خروج از کشور بودند. من و خانوادم هم قصد سفر داشتیم و همین مساله ما رو نگران کرده بود. اما با مطالعه این اخبار نگرانیمون به حداقل رسید. ممنون از توضیحات خوبتون.

شاهین 14 بهمن ، 1398

من و همسرم برای سال جدید دنبال تور استانبول برای نوروز هستیم، اما وقتی متوجه شدیم که مالیات سفرهای خارجی هم اضافه شده کم کم داشتیم پشیمون میشدیم که الان اینجا خوندم مالیات و عوارض در اصل یکی هستند و کمی خیالمون راحتتر شد. خواستم بدونم در کل هزینه اضافه تری وجود نداره دیگه؟ و البته ممنون میشم از قیمت های تورهای نوروزیتون بهم بگید.

پاسخ مدیر

درود بر شما. هنگام استفاده از تورهای الفبای سفر تمام هزینه ها در هزینه تور گنجانده شده و تنها اگر هزینه متفرقه ای وجود داشته باشد به مبلغ تور افزوده خواهد شد. جهت اطلاع از قیمت تمامی تورهای نوروزی می توانید به صفحه تورهای نوروز 99 الفبای سفر مراجعه نمائید.

شکیبا 14 بهمن ، 1398

ممنون از توضیحات جامعی که داشتین. من برای عید با تور های نوروزی شما برنامه سفر داشتم راستش نگران هزینه های مالیات بودم که علاوه بر هزینه های عوارض خروج از کشور، یک هزینه اضافی باشه که با توضیحاتی که دادین این نگرانی رفع شد. ممنون از خدمات خوبی که ارائه می دهید.

هانیه 14 بهمن ، 1398

من ماه دیگه سفر در پیش دارم و استرس پرداخت اضافی داشتم. مرسی با توضیحات کاملتون خیالم راحت شد که قرار نیست مبلغ اضافه ای پرداخت کنم. یه سوال هم داشتم، شما تورهای نوروزی لحظه آخری هم دارید؟ اصلاً تورهای نوروزی لحظه آخری دارند؟ شرایطش رو هم بفرمایید ممنون میشم.

پاسخ مدیر

سلام. امیدواریم سفر خوبی را پیش رو داشته باشید. پکیج تورهای نوروزی به نقاط مختلف دنیا در قسمت تورهای نوروز 99 الفبای سفر درج شده و قابل رزرو می باشند. اما در مورد تورهای لحظه آخری نوروزی، زمانی تور لحظه آخری خواهد شد که مدت کوتاهی تا برگزاری آن باقیمانده باشد. الفبای سفر ارزان ترین و متنوع ترین تورهای لحظه آخری نوروزی را ارائه خواهد داد. 

پیام 14 بهمن ، 1398

آیا اینکه مالیات سفرهای خارجی همون عوارض خروج از کشوریه که شما در اول صفحه مبالغش رو درج کردید درسته یا اینکه قراره علاوه بر عوارض خروج مبلغی هم به عنوان مالیات سفر دریافت کنند؟؟!

پاسخ مدیر

درود بر شما. طبق گفته سید فرید موسی، نماینده استان تهران، مالیات سفر خارجی و عوارض خروج در اصل یکی می باشند و مالیات سفر های خارجی جدای از عوارض خروج از کشور نمی باشد.

6LdgLJIaAAAAABh9jZNdK3v5GfIffCX1eZjBxuWt