بهترین و شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری هند

بهترین و شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری هند

تاریخ آخرین به روز رسانی: 15 دی ، 1399

بهترین و شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری هند

هند سرزمینی پر از جنب و جوش و تناقضات شگفت انگیز است که دنیای مدرن و کلاسیک را در آن یکجا خواهید دید. برای آشنایی با جاذبه های گردشگری هند با ما همراه باشید.

هند سرزمینی پر از جنب و جوش و تناقضات شگفت انگیز است که دنیای مدرن و کلاسیک را در آن یکجا خواهید دید. هند از نظر وسعت هفتمین کشور بزرگ جهان و دومین کشور از بابت جمعیت در جهان می باشد. هند دارای یک میراث غنی و ارزشمند حاصل ادیان و فرهنگ های مختلف است. برای داشتن فرصت تجربه رویارویی با آرایش روحانی مکان های مقدس و در عین حال سواحل غرق در خورشید، پارک های ملی باشکوه و حیات وحش شگفت انگیز هندوستان، از تور دهلی آگرا جیپور ، استفاده کنید. گردشگران این کشور شگفت انگیز از بازدید کاخ مجلل تاج محل در آگرا، بنای مقدس هارماندیر صاحب( که قبلا معبد طلایی بوده ) در امریتسار و مسجد مکه در حیدرآباد، گنجینه های فرهنگی، معنوی و تاریخی را پیدا می کنند.

تاج محل، بنایی مجلل در آگرا

در میان برجسته ترین ساختمان های هند شاید تاج محل که در جهان نیز بسیار معروف است، نماد روشنی برای دوستی و قدرت است. تاج محل پس از ممتاز محل، نامیده شد. ساخت زیباترین مقبره مقدس هند که متعلق به همسر مورد علاقه شاه جهان است، با 20000 کارگر در سال 1631 و بعد از 22 سال به پایان رسید. بنای تاج محل ترکیبی از بسیار عناصر با طراحی اسلامی که شامل، طاق ها، مناره ها، گنبد های قوس دار و خطاطی های مشکی و منبت کاری ها در اطراف ورودی می باشد. تاج محل بزرگ ترین مکان تزئین شده با سنگ های مرمر سفید و الگو های منبت کاری شده ظریف، گل دار و گران بها و سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی jade و الماس و مروارید های مادر، است.
نکته مهم: بهترین زمان بازدید از تاج محل هنگام غروب آفتاب و یا طلوع آفتاب و زمانی که روشنایی هوا در حال تغییر است. ( اگر برایتان امکان پذیر است، تصویر تاج محل را در سایه آب رودخانه یامونا ببینید)
آدرس بنای تاج محل: 64 Taj Road, Agra-282001
محل بنای تاج محل: آگرا

کاخ تاج محل در شهر آگرا هندوستان

کهن ترین شهر مقدس هند، وارناسی(Varanasi)

یک مرکز عمده زیارت برای هندو ها به شمار می رود، شهر مقدس وارناسی مدت هاست با رودخانه عظیم گنگ در ارتباط بوده است و یکی از نشانه ها و مظاهر مهم مذهبی است. به قرن هشتم قبل از میلاد که بازگردیم، وارناسی یکی از کهن ترین سکونت گاه های جهان را در خود جای داده است و به همین دلیل مکان های زیادی را برای بازدید فراهم می کند که نمونه ای از آن ها می تواند، بازدید از محله های قدیمی در مجاورت رودخانه  گنگ، معبد کاشی ویشوانا که در سال 1780 میلادی ساخته شده و همچنین معابد جدید ویشوانا که شامل 7 معبد مجزاست، باشد.

حمام در رودخانه گنگ اهمیت زیادی برای هندو ها دارد. مکان های متعددی که به عنوان گهات شناخته می شوند، پلکانی هستند که از معابد به سمت آب رودخانه می روند و برای شستشوی قبل از نماز، استفاده می شوند. طبق گفته همگان وارناسی به بیش از 100  گهات خود می بالد که بزرگ ترین آن ها گهات داساشوامد و سپس، اسی می باشد و در طلاقی دو رودخانه گنگ  و  اسی واقع شده و جایگاه مقدسی است که با اندیشه صحیح و منحصرا بنا شده است. علاوه بر این دانشگاه باناراس هند می باشد که ارزش بازدید را دارد، در سال 1917 بنا شده است و دارای کتابخانه بزرگ و برجسته ایست که بیش از یک میلیون کتاب را در خود جای داده است. همچنین دارای موزه فوق العاده بهارات کالا باهاوان است که مجموعه ای از نقاشی های مینیاتوری، مجسمه و سنگ تراشی ها، نسخه های دست نویس روی برگ نخل و نمایشگاه های تاریخ محلی می باشد.
مکان: وارناسی

واراناسی قدیمی ترین شهر هند

 هارماندیر صاحب، معبدی طلایی در امریتسار (Amritsar)

امریتسار در سال 1577 توسط رام داس تأسیس و مرکز مهمی از تاریخ و فرهنگ سیک است. هارماندیر صاحب جاذبه اصلی این مکان است که در سال 1604 گشایش یافته و هنوز هم اغلب به علت دکوراسیون طلایی زیبایش به عنوان معبد طلایی نام برده می شود. مقدس ترین زیارتگاه سیک در هندوستان ( که بسیاری از هندو ها و افراد مذاهب دیگر را جذب می کند) با ترکیب سبک های هندو و اسلامی ساخته شده است. بخش پائین آن که با سنگ مرمر کار شده مزین به تزئینات منبت کاری گل و شکل عمده حیوانات است. این در حالی است که گنبد طلایی بزرگ نشان دهنده شکوفه های گل نیلوفر آبی است که در سیک نمادی از پاکدامنی می باشد. علاوه بر طراحی فوق العاده آن، بازدیدکنندگان تحت تاثیر فضای روحانی حاکم بر معبد قرار می گیرند، تاثیری که توسط نماز به وجود می آید و به طور مداوم سرود کتاب مقدس سیک در سراسر مجموعه پخش می شود.
آدرس معبد هارماندیر صاحب: جاده معبد طلایی ، Amritsar ، Punjab 143006
مکان معبد هارماندیر صاحب: Amritsar

معبد هارماندیر صاحب در ارمریتسار هند

جیسلمر، شهری طلایی در هندوستان

به دلیل ماسه سنگ های زرد کار شده در اکثر ساختمان ها، به این نام لقب گرفته است. شهر طلایی Jaisalmer، یک واحه پر زرق و برق با معماری قدیمی است که از ماسه ها و ریگ های روان کویر بالا می رود. بعد از یک پادگان نظامی شهری پر زرق و برق قدیمی که پر از عمارت ها و دروازه های مجلل و قلعه جیسلمر است وجود دارد. این یک قلعه وحشتناک شناخته شده و ساخت آن به 12 قرن قبل از میلاد مسیح می رسد که از خود شهر نیز قدیمی تر است. علاوه بر کاخ ها، معابد و خانه های قدیمی، دژ مستحکم دارای 99 پناهگاه و دروازه های بزرگی است که به حیاط اصلی وارد می شود و در آن کاخ مهاراجه هفت طبقه وجود دارد. در اوایل دهه 1500 بازگشایی شد و تا قرن نوزدهم حاکمان زیادی در آن فرمانروایی کردند. بازدید بخش هایی از کاخ مثل قسمت هایی که با کاشی های ایتالیایی و چینی تزئین شده اند و همچنین درب های سنگی حکاکی شده و تعدادی از معابدی که مربوط به قرن 12 تا 16 میلادی هستند و هر کدام با سنگ های مرمر، ماسه سنگ ها و نسخه های خطی که روی برگ نخل نوشته شده اند و همچنین سقف روشن رنگ آمیزی شده، برای عموم فراهم است. بازدید از کتابخانه جاین بندر با تعداد زیادی نسخه های خطی مربوط به قرن 16 میلادی و آثار باستانی که طی 1000 سال به خوبی حفظ شده است را هرگز فراموش نکنید.

مکان: جیسلمر

شهر طلایی جایسالمر در هند

قلعه سرخ، اقامتگاه مغول در دهلی نو

این قلعه توسط شاه جهان در سال 1648 برای اقامتگاه مغول (که تا 1857 وظیفه نگه داری از آن را داشت) ساخته شد و بعد ها به دلیل شن قرمز به کار رفته در آن به قلعه سرخ نام گرفت. این قلعه وسیع بیش از دو کیلومتر مربع مساحت دارد و توسط یک خندق بزرگ احاطه شده است. نکات قابل توجهی برای داشتن دو دروازه بزرگ این است که یکی ورودی اصلی قلعه و دیگری دروازه دهلی نو که توسط امپراتور جهت تشریفات استفاده می شده است. یک قسمت بسیار جالب بازدید بازار چاتا چوک یا بازار سرپوشیده است که مربوط به قرن 17 میلادی می باشد. در این بازار همه چیز مثل جواهرات، ابریشم و مواد غذایی و همچنین سوغات به فروش می رسد. می توانید خودتان به گردش بپردازید یا از تورهای گردشگری که ارائه می شوند و راهنما دارند، استفاده کنید. تور به شما تفکرات جذاب را در مورد زندگی و زمان های شاه ارائه می دهد. از جمله این کار ها زیرچشمی نگاه کردن به تالار خیره کننده سنگ سفید است که مورد قبول عموم قرار می گیرد.
 نکته مهم: سعی کنید از نمایش نور و صدا که رویداد مهمی از تاریخ قلعه را نشان می دهد استفاده کنید.
آدرس قلعه سرخ: Netaji Subhash Marg، Chandni Chowk، New Delhi، Delhi 110006
مکان قلعه سرخ: New Delhi

قلعه سرخ در دهلی هندوستان

مسجد مکه، قدیمی ترین مسجد جهان در حیدرآباد

ساخت مسجد مکه در حیدرآباد که یکی از بزرگ ترین ( و قدیمی ترین ) مساجد جهان است از سال  1614 در زمان سلطنت محمد قلی قطب  آغاز و 80 سال به طول انجامید. بزرگی آن به اندازه ایست که ده هزار عبادت کننده را در خود جای می دهد. این مسجد زیبا 15 قوس عظیم دارد و هرکدام از ستون هایش ساخته شده از یک تخته سنگ گرانیت سیاه می باشد و روی آن ها سلسله ای از احشام کشیده شده است که به طور قابل توجهی شامل 1400 عدد گاو می باشند. نامش را از آجر های بالای دروازه مرکزی که از مکه آورده شده اند گرفته است. از بناهای  قابل توجه پیچیده و برجسته آن، دروازه اصلی، میدان بزرگ، یک تالاب بزرگ ساخته شده دست بشر و یک اتاق که موهای پیامبر در آن است، می باشند. ویژگی های دیگر قابل توجه، کتیبه های قرآن در بالای بسیاری از قوس ها و درها، کتیبه های سراسر مسجد، سقف دقیق و شگفت انگیز سالن، شکل عمده گل دار و آرایش حاشیه قوس ها، هستند.
آدرس: Hyderabad، Telangana 500002

مسجد مکه در شهر حیدرآباد هندوستان

 پایتخت قدیم جیپور، قلعه Jaipur

قلعه آمر( معمولا آمبر نیز نامیده می شود ) مکانی مستحکم است که در سال 1592 توسط مهاراجه سینگ ساخته و در مدت طولانی نیز پایتخت جیپور بوده است. این قلعه از طریق صعود با پیاده روی یا با استفاده از شاتل از شهر زیر دست آن در دسترس است. ( البته بهتر است، اجازه دهید یک فیل این کار را انجام دهد). جالب چوک اولین حیاط است که نکات قابل توجهی مثل تزئین فیل ها و معبد شیلا دوی در آن وجود دارد و به الهه جنگ اختصاص داده شده اند. همچنین به حیاط مجاور نیز که با دیوارهای تزئینی و تراسهایی پر از میمون، توجه داشته باشید. از دیگر نکات برجسته و قابل توجه سوک نیواس می توان به :کانال هایی هستند که در تالار اصلی وجود دارند و آب سرد در آن ها جاری است، معبد پیروزی (Jai Mandir) که تابلو های نقاشی قابل توجهی در آن وجود دارد، سقف های رنگی و نمای عالی آن که کاخ در بالا و دریاچه در پائین،  می باشد. درست در بالای قلعه آمر، قلعه جیپور وجود دارد که در سال 1726 توسط جای سینگ ساخته شده است و دارای برج های بلند دیدبانی می باشد. دیوار های قوی و فشرده ای دارد و همچنین بزرگترین توپ چرخ دار جهان نیز در این مکان می باشد. حتما بعد از اینکه در اقامتگاه های جیپور مستقر شدید، زمانی را به بازدید از دیوارهای شهر قدیمی جیپور، دروازه های کاملا مرمت شده، بازار های باشکوه و همچنین کاخ زیبای شهر که مجموعه ای از حیاط ها، باغ ها و بناها می باشد، صرف کنید.

قلعه آمر در جیپور هندوستان

سواحل شگفت انگیز گوا

مدت های طولانی است که در هند، به عنوان بزرگ ترین سواحل و مقصدی برای تعطیلات هستند. گوا خط ساحلی غربی، مشرف به دریای عرب است که به تازگی توسط گردشگران خارجی کشف شده است. بیش از 60 مایل از خط ساحلی زیبای گوا، مرکز برخی سواحل محبوب در جهان است که هر کدام خود جداگانه جاذبه ای دارند. برای کسانی که به دنبال آرامش هستند، فقط ساحل آگوندا انتخاب خوبی می باشد. این در حالیست که ساحل کالانگوت بیشتر تجاری و شلوغ می باشد. برای کسانی که به دنبال جای شیک هستند، مسیر یوگا، چشمه های آب گرم، سواحل مندرم، مورجیم و آشوم که ثروتمندان و غربی های دنبال کننده مد و شیک در آن هستند، مناسب می باشد. پالولم نیز یکی دیگر از گزینه های محبوب و زیبا به شمار می رود.
زمانیکه در گوا هستید، حتما از حیات وحش بهاگوان ماهاویر دیدن کنید. این حیات وحش مرکز جنگل های انبوه، و حیواناتی چون، میمون، فیل ها،  پلنگ، ببر، یوزپلنگ مشکی، همچنین مار هندی معروف کبری و حدود 200 گونه پرنده  می باشد. همچنین دیدن جزیره دیوار نیز می ارزد، دسترسی این جزیره با عبور از گوا قدیم می باشد. گزینه قابل توجه دیگر کلیسایی است که در یکی از روستاهای گوا وجود دارد که دارای بانوی گچی، دکوراسیون تزئین شده با گچ به سبک باروک و محراب است و همچنین نمای بیرونی که دشت های ییلاقات آن را فرا گرفته اند هوش را از سر آدم می برد.
مکان: گوا

سواحل گوا در شهر گوا هندوستان

نظرات یا پیشنهادهای خود را در این قسمت به اشتراک بگذارید

به این صفحه امتیاز دهید
میانگین امتیاز کاربران | امتیاز 5 از 5 (از 1001 رای)
امتیاز کاربران
6LdgLJIaAAAAABh9jZNdK3v5GfIffCX1eZjBxuWt