فرودگاه های بین المللی دبی را بیشتر بشناسید

فرودگاه های بین المللی دبی را بیشتر بشناسید

جستجو در مجله گردشگری

تاریخ آخرین به روز رسانی: 12 تیر ، 1400

فرودگاه های بین المللی دبی را بیشتر بشناسید

فرودگاه بین المللی دبی (Dubai Airport) اصلی ترین فرودگاه دبی و فرودگاه بین‌المللی آل مکتوم Al-Maktoum International Airport دومین فرودگاه در ایالات متحده عربی هستند. در ادامه همراه با الفبای سفر نگاه جزیی تر به فرودگاه های دبی و راهنمای فرودگاه دبی خواهیم داشت.

در این مقاله می‌خوانید

[ نمایش ]

فرودگاه بین المللی دبی (Dubai Airport) اصلی ترین فرودگاه دبی و فرودگاه بین‌المللی آل مکتوم Al-Maktoum International Airport دومین فرودگاه در ایالات متحده عربی هستند. در ادامه همراه با الفبای سفر نگاه جزیی تر به فرودگاه های دبی و راهنمای فرودگاه دبی خواهیم داشت.

تاریخچه فرودگاه بین الملی دبی

 فرودگاه بین المللی دبی (Dubai Airport) که فرودگاه اصلی دبی در کشور ایالات متحده عربی است، با کد یاتا DXB شناخته می شود. فرودگاه dxb در منطقه القرهود و در ۴٫۶ کیلومتری شرق شهر دبی قرار گرفته است.
این فرودگاه در سال ۲۰۱۴  بیش از ۷۰ میلیون مسافر را جابجا کرد و پر رفت و آمدترین فرودگاه جهان از نظر جابجایی مسافران بین المللی به شمار می رود. فرودگاه دبی در زمینی به مساحت ۲۹۰۰ هکتار ساخته شده و در منطقه القرهود و در ۴ کیلومتری شهر دبی قرار دارد.
از نظر ترافیک پروازهای بین‌المللی، این فرودگاه جزو پر تردد ترین فرودگاه دنیا  محسوب می شود و در رده سوم قرار دارد، از لحاظ پروازهای باربری نیز رتبه ششم را کسب کرده است.طبق آمار رسمی در سال گذشته میلادی، در حدود ۷۸ میلیون مسافر و ۲٫۵۱ میلیون تن کالا در این فرودگاه جا به جا شده اند.( برای شروع سفر تور لحظه آخری دبی را رزرو کنید.)

فرودگاه بین الملی دبی- الفبای سفر

عکس فرودگاه دبی

ترمینال های فرودگاه دبی

فرودگاه بین المللی دبی دارای سه ترمینال برای پروازهای داخلی و خارجی است. 

ترمینال شماره ۱ : این ترمینال اصلی ترین ترمینال فرودگاه به شمار می رود و بیشتر پروازهای ایرلاین های معتبر و پروازهای طولانی از این ترمینال صورت می شود.
ترمینال شماره ۲: این ترمینال مختص به پروازهای منطقه ای است و پروازهای منطقه خلیج فارس و جنوب آسیا و مچنین پروازهای ارزان قیمت مثل فلای دبی در این ترمینال مدیریت می شود.
ترمینال شماره ۳: ترمینال شماره 3 مختص به هواپیمایی امارت و کانتاس است که از لحاظ وسعت و مساحت دومین ساختمان بزرگ در جهان به شمار می رود.

فرودگاه بین الملی دبی- الفبای سفر

عکس داخل فرودگاه دبی

حمل و نقل فرودگاه

تاکسی: تاکسی های فرودگاه دوبی دارای کیلومترشمار هستند و گزینه امن و مناسبی محسوب می شوند. ایستگاه این تاکسی ها در محوطه بیرونی هر سه ترمینال مستقر هستند و مسافران را به مسیرهای دلخواه جاه به جا می کنند
مترو: در ترمینال های شماره ۱ و ۳، ایستگاه خط قرمز مترو دبی قرار دارد.  هر ۱۰ دقیقه این قطارها حرکت کرده و از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب فعالیت می کنند.
اتوبوس: در هر سه ترمینال فرودگاه دوبی اتوبوس وجود دارد. خط اتوبوسرانی ۴۰۱ و ۴۰۲ به سمت ایستگاه های السبخه (Al Sabkha) و الغبیبه ( Al Ghubaiba ) کار انتقال مسافر را انجام می دهد. 

 فرودگاه بین‌المللی آل مکتوم 

فرودگاه بین‌المللی آل مکتوم  (Al Maktoum International Airport) دومین فرودگاه بین الملی دبی به شمار رفته و در حد فاصل ۳۷ کیلومتری جنوب غربی شهر دبی و در منطقه جبل علی در بخش اصلی مرکز جهانی دبی (Dubai World Central) قرار دارد.
این فرودگاه اکنون در حال ساخت بوده و هنوز افتتاح نشده است و بر طبق برنامه ریزی قرار است که فرودگاه آل مکتوم به بزرگ ترین هاب مسافری و کارگو در تمام دنیا تبدیل شود، چرا که چندین برابر فرودگاه بین الملی دبی است و اگر ساخت آن طبق پروژه پیش برود، ظرفیت کارگوی آن معادل ۱۲ میلیون تن در سال خواهد بود.
حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیون مسافر، ظرفیت مسافری فرودگاه بین‌المللی آل مکتوم در سال خواهد بود که این میزان بیشتر از فرودگاه بین المللی آتلانتا که دارای بزرگ ترین هاب مسافری دنیا با ظرفیت 90 میلیون در سال است، خواهد بود.
فرودگاه آل مکتوم قرار است دارای ۳ ترمینال مسافری، یک ترمینال برای شرکت هواپیمایی امارات، ترمینال دوم برای بقیه ی شرکت ها و ترمینال سوم برای شرکت های هواپیمایی و مسافرتی ارزان قیمت باشد. 

فرودگاه آل مکتوم همچنین مجهز به مسیرهای اختصاصی برای رفت و آمد تاکسی‌ ها نقلیه است، همچنین این فرودگاه به شرکت های هواپیمایی خارجی اختصاص دارد و کلیه پروازهای داخلی کشور امارات در فرودگاه دبی صورت می گیرد. پس از تکمیل افتتاح این فرودگاه، از لحاظ مساحت زمین اشغال شده لقب چهارمین فرودگاه بزرگ جهان را خواهد گرفت. برای سفر به این شهر بلیط پرواز دبی را رزرو کنید.

فرودگاه بین‌المللی آل مکتوم  دبی-الفبای سفر

فرودگاه بین المللی دبی

6LdgLJIaAAAAABh9jZNdK3v5GfIffCX1eZjBxuWt