خدمات VIP و CIP فرودگاه

خدمات VIP و CIP در فرودگاه امام چه تفاوتی دارند؟

جستجو در مجله گردشگری

تاریخ آخرین به روز رسانی: 08 بهمن ، 1402

خدمات VIP و CIP فرودگاه امام + تفاوت آنها

خدمات VIP و CIP فرودگاهی تفاوت‌هایی باهم دارند که با خواندن این مقاله، به‌خوبی با آن‌ها آشنا خواهید شد. همچنین می‌آموزید که چه فرودگاه‌هایی در ایران، این خدمات را ارائه می‌دهند.

در این مقاله می‌خوانید

[ نمایش ]

 تصور کنید در حال انتظار در یکی از صف‌های طولانی فرودگاه هستید تا فرایندهای خسته‌کننده تردد از گیت‌ها و سوار شدن به هواپیما را طی کنید تا در صندلیتان بنشینید.
در چنین وضعیتی، احتمالاً تنها آرزویی که دارید این است که هرچه زودتر و بدون دردسر به مقصد برسید! اگر همین فرایندها با لوکس‌ترین خدمات و با حداقل زحمت ممکن برایتان انجام می‌شد، چه احساسی داشتید؟

اینجاست که خدمات VIP و CIP فرودگاه وارد عمل می‌شوند تا تجربه‌ای بی‌نظیر و متفاوت را برای شما رقم بزنند. بیایید ببینیم این خدمات در فرودگاه امام چه تفاوتی دارند؟

خدمات VIP فرودگاهی چیست؟

خدمات VIP در فرودگاه‌ها به معنای ارائه سطح بالا و بی‌نظیری از خدمات تشریفاتی است که به‌خصوص برای مسافرانی با جایگاه بلندمرتبه طراحی شده‌اند. این خدمات شامل موارد زیر هستند:

  1. عبور اختصاصی از گیت حراست: این امکان از توقف و انتظار در صف‌های طولانی جلوگیری کرده و فرایند عبور از گیت‌های امنیتی را برای مسافران VIP سریع‌تر و راحت‌تر می‌کند.

  2. سالن‌های انتظار VIP: این سالن‌ها با امکانات ویژه مانند مبلمان راحتی، پذیرایی با نوشیدنی‌ها و غذاهای متنوع، دسترسی به اینترنت رایگان و محیطی آرام و اختصاصی از مهمانان استقبال می‌کنند.

  3. استقبال و مشایعت تا هواپیما: محافظان فرودگاه از لحظه ورود مسافر VIP تا سوار شدن به هواپیما، او را همراهی و راهنمایی می‌کنند.

  4. خدمات حمل چمدان و بار اختصاصی: این خدمات شامل جابجایی بار و چمدان‌های مسافر VIP بدون نیاز به صرف وقت و تلاش شخصی است.

  5. تسهیلات ویژه در انجام فرایندهای فرودگاهی: مانند سرعت بخشیدن به فرایندهای گمرکی و امنیتی

خدمات VIP معمولاً برای افرادی با جایگاه‌ ویژه مانند رؤسای جمهور، دیپلمات‌ها، مدیران دولتی، شخصیت‌های هنری و سایر افراد معتبر در سطح ملی و بین‌المللی طراحی شده‌اند. این خدمات برای مسافران عمومی قابل دسترس نیستند.

خدمات CIP و VIP فرودگاهی چیست

تصویری از سالن VIP فرودگاه امام خمینی

خدمات VIP فرودگاه بین المللی امام خمینی چیست؟

فرودگاه بین المللی امام خمینی یکی از مهم‌ترین فرودگاه‌های ایران است که در آن، هر دو نوع خدمات VIP و CIP به مسافران ارائه می‌شود. از مهم‌ترین خدمات VIP فرودگاه امام خمینی می‌توانیم به دریافت کارت پرواز به صورت شخصی، تحویل چمدان و بار به فرودگاه، پذیرایی در سالن‌ها و رستوران‌های لوکس اشاره کنیم.
دسترسی به لپ‌تاپ و اینترنت در اتاق مخصوص، استفاده از باجه بانکی در سالن VIP و حتی امکان برگزاری جلسات مهم پیش از پرواز در سالن کنفرانس، بخش دیگری از خدمات VIP فرودگاه بین المللی امام خمینی به شمار می‌روند.
با این توضیحات، مسافران VIP فرودگاه بین المللی امام خمینی با خیال آسوده و بدون هیچگونه استرسی به کارهای خود می‌رسند و آماده سفر می‌شوند.

خدمات VIP فرودگاه مهرآباد چیست؟

فرودگاه مهرآباد هم مثل فرودگاه بین‌المللی امام خمینی، خدمات ویژه‌ای را به مسافران خود ارائه می‌دهد. تشریفات فرودگاه بین المللی مهرآباد با هدف صرفه‌جویی در زمان مسافران، به آن‌ها کمک می‌کند تا تمامی مراحل قانونی فرودگاه را در کمترین زمان ممکن انجام دهند و درنهایت در یک فضای آرامش‌بخش استراحت کنند یا به امور کاری خود بپردازند. باوجود این، خدماتی که در فرودگاه مهرآباد به مسافران ارائه می‌شوند، زیرمجموعه خدمات CIP‌ قرار می‌گیرند.

خدمات CIP فرودگاهی چیست؟

احتمالاً بخواهید بدانید که معنی CIP چیست. این کلمه، مخفف عبارت Commercial Important Person و به معنی افراد مهم تجاری-اقتصادی است. خدمات CIP به خدماتی اطلاق می‌شود که به افراد سرشناس و به‌طور کلی مسافران ویژه ارائه می‌شود.
مشتریان خدمات CIP افرادی هستند که از نظر مالی توانایی تهیه این خدمات را دارند. درواقع یکی از تفاوت‌های اصلی VIP و CIP، افرادی هستند که می‌توانند از این امکانات و خدمات بهره‌مند شوند. تاجران، ورزشکاران، مدیران کارخانه‌ها و افرادی که به دنبال آسودگی در سفر هستند، می‌توانند برای خرید خدمات CIP‌ اقدام کنند.
ترانسفر مسافران با خودروهای اختصاصی از سالن CIP تا پلکان هواپیما، امکان استفاده از سالن‌ پذیرایی، دسترسی به سالن ملاقات خصوصی، اخذ ویزای فرودگاهی، استفاده از پارکینگ اختصاصی و مسقف و امکان دریافت خدمات مرتبط با حیوانات خانگی، بخشی از خدمات منحصربه‌فرد CIP محسوب می‌شوند.

خدمات CIP در کدام فرودگاه ها وجود دارد؟

ارائه خدمات VIP در فرودگاه‌ها نیازمند برخورداری از تجهیزات استاندارد جهانی است و در ایران فقط فرودگاه بین المللی امام خمینی این خدمات را ارائه می‌دهد. اما در صورتی که فرودگاه‌ها به سالن CIP مجهز شده باشند می‌توانند برای فروش این خدمات لوکس اقدام کنند. اگر تا به حال سالن CIP را در فرودگاه‌ها ندیده‌اید و نمی‌دانید سالن CIP چیست، به شما حق می‌دهیم. چون سالن‌های CIP طوری در فرودگاه‌ها طراحی می‌شوند که دسترسی مسافران دیگر از هر نظر به آن‌ها غیرممکن باشد.

همان‌طور که پیش از این اشاره کردیم، فرودگاه مهرآباد یکی از فرودگاه‌های ارائه‌دهنده خدمات و تشریفات ویژه در فضای اختصاصی است. علاوه‌بر این فرودگاه، فرودگاه بین‌المللی هاشمی‌نژاد مشهد با برخورداری از سالن CIP، امکانات ویژه‌ای را برای مسافران خود فراهم می‌کند. از دیگر فرودگاه‌های مجهز به امکانات CIP‌ می‌توانیم به فرودگاه بین‌المللی جزیره کیش، فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز و فرودگاه بین المللی تبریز اشاره کنیم.

خدمات VIP و CIP فرودگاه

خدمات CIP فرودگاهی

روش خرید خدمات CIP فرودگاهی

برای آشنایی با روش خرید خدمات CIP ابتدا لازم است فرودگاه موردنظرتان را مشخص کنید. درحالی‌که خدمات CIP فرودگاه‌ها باهم تفاوت قابل‌توجهی ندارند، هزینه خدمات CIP فرودگاه امام با فرودگاه‌های دیگر متفاوت است.
شما می‌توانید پس از تهیه بلیت و تعیین اطلاعات پرواز خود، خدمات CIP فرودگاه موردنظرتان را به صورت آنلاین خریداری کنید. در این بخش لازم است که تعداد مسافران و رده سنی آنها را مشخص و پس از آن، اطلاعات شخصی هر یک از همراهان خود را وارد کنید. درنهایت، پس از پرداخت آنلاین هزینه خدمات CIP، واچر CIP را دریافت می‌کنید.

قوانین و مقررات رزرو خدمات CIP فرودگاه ها

پیش از اینکه برای تهیه خدمات CIP اقدام کنید، به شما توصیه می‌کنیم که با قوانین و مقررات رزرو CIP آشنا شوید. در ادامه این بخش، قوانین و مقررات رزرو CIP فرودگاه بین‌ المللی امام خمینی را برای شما گردآوری کرده‌ایم:

  •  حداقل زمان ممکن برای رزرو خدمات CIP ، 6 ساعت پیش از پرواز است.
  • درج دقیق تاریخ و ساعت ورود به ایران برای مسافران پروازهای ورودی الزامی است.
  •  برای دریافت خدمات CIP، نام مسافران را به لاتین وارد کنید.
  • شما می‌توانید بصورت ۲۴ ساعته و در تمام ایام هفته برای رزرو خدمات CIP اقدام کنید.
  • قوانین مرتبط با امور گمرکی و اضافه‌بار ایرلاین‌ها در جایگاه CIP و ترمینال عادی تفاوت ندارند و استفاده از خدمات CIP به معنای برخورداری از حقوق بیشتر در این موارد نیست.

تفاوت خدمات CIP و VIP فرودگاهی

پیش از این اشاره کردیم که تمامی افراد می‌توانند با پرداخت هزینه، از خدمات CIP‌ استفاده کنند؛ اما خدمات VIP‌ به افراد خاصی ارائه می‌شود. این خدمات، تفاوت‌های دیگری نیز باهم دارند. برای مثال، موضوع تأمین امنیت مسافر، یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های خدمات VIP و CIP است. در خدمات VIP‌، مسافر تحت‌نظر دوربین‌های مراقبتی و محافظین شخصی قرار دارد؛ درحالی‌که این خدمات زیر مجموعه امکانات CIP‌ قرار نمی‌گیرد.

علاوه‌بر این، هزینه استفاده از خدمات VIP، توسط سازمان‌ها و شرکت‌ها پرداخت می‌شود و افراد خاص هیچ‌گونه هزینه‌ای برای دریافت این خدمات متقبل نمی‌شوند. این در حالی است که تمامی هزینه خدمات CIP‌ بر عهده مسافر است.

امکان خرید آسان خدمات CIP از طریق الفبار سفر

دیدید که خدمات CIP می‌تواند تجربه سفر شما را به‌خصوص در تور خارجی به کلی متحول کند. ما در الفبای سفر با همکاری با بهترین شرکت‌های هواپیمایی و فرودگاهی، امکان خرید آسان و ارزان خدمات CIP را برای شما فراهم کرده‌ایم. کافی است با ما تماس بگیرید و هنگام رزرو بلیت بگویید که می‌خواهید از خدمات CIP استفاده کنید. کارشناسان ما تمام مراحل را به‌جای شما انجام می‌دهند تا سفری آسان و لوکس را برایتان رقم بزنند.

سؤالات متداول:

1. تفاوت خدمات VIP و CIP فرودگاهی چیست؟

مهم‌ترین تفاوت این خدمات این است که در خدمات VIP، مسافر تحت‌نظر دوربین‌های مراقبتی و محافظین شخصی قرار دارد؛ درحالی‌که این امکان در خدمات CIP وجود ندارد. همچنین، هزینه خدمات ‌VIP توسط سازمان‌ها و شرکت‌ها پرداخت می‌شود؛ اما هزینه خدمات ‌CIP به عهده مسافر است.

2. کدام فرودگاه‌های ایران، خدمات VIP و CIP ارائه می‌دهند؟

در ایران، فقط فرودگاه بین‌المللی امام خمینی خدمات VIP ارائه می‌دهد. همچنین، فرودگاه امام، فرودگاه مهرآباد، فرودگاه بین‌المللی هاشمی‌نژاد مشهد، فرودگاه بین‌المللی جزیره کیش، فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز و فرودگاه بین‌المللی تبریز خدمات CIP ارائه می‌دهند.

6LdgLJIaAAAAABh9jZNdK3v5GfIffCX1eZjBxuWt