غار کلماکره راز گنج پنهان

غار کلماکره راز گنج پنهان

تاریخ آخرین به روز رسانی: 08 شهریور ، 1400

غار کلماکره راز گنج پنهان

غار کلماکره یکی از غارهای خاص در لرستان است. گنجینه و اشیای غار کلماکره بسیار زیادند اما بسیاری از آن ها از کشور خارج شده اند و ناگفته های زیادی دارد با ما همراه باشید.

غار کلماکره لرستان

لرستان مهد تمدن بشری با آب و هوای کوهستانی در رشته کوه زاگرس است. غار کلماکره یکی از غارهای خاص با گنج های فراوان در لرستان است. غار کلماکره آثار باستانی زیادی را در خود جای داده بود اما بسیاری از آن ها از غار خارج شده اند و در کشورهای دیگر قرار دارند. همراه ما باشید با ناگفته های غار کلماکره و گران ترین اشیا کشف شده از غار کلماکره

نمایی از غار کلماکره

نمایی از اطراف غار کلماکره

مکان غار کلماکره

این غار در دامنه تپه مله در لرستان با 650 متر ارتفاع از سطح دریا قرار گرفته است.غار کلماکره در 15 کیلومتری شمال غربی پل دختر قرار دارد. اما آیا عبارت غار کلماکره پلدختر درست است؟ در جواب این سوال می بایست گفت خیر، اگرچه نزدیک پل دختر است، اما بر اساس تقسیمات کشوری، بخشی از منطقه رومشکان، در اطراف شهرستان کوهدشت است. آخرین روستای مجاور آن باغ دره است، پس از آن یک مسیر کوهستانی خاکی سه ساعته پیش رو دارید تا به ورودی غار برسید. فراموش نکنید که از تجهیزات کوه نوردی و پیاده روی استفاده کنید.

قبل از رسیدن به ورودی نمی توانید آن را ببینید، زیرا سنگ جلویی یک متر و نیم از ورودی غار بزرگ تر است و بنابراین ورودی غار را غیر قابل دیدن می کند. این غار طبیعی دارای استالاکتیت ها و استالاگمیت های زیادی است که با مداخله انسان آسیب جدی دیده اند.

وجود شیشه های بزرگ سفالی، چاه های آب با آب شیرین و ظروف سفالی که در مراسم خاکسپاری استفاده می شود، نشانگر زندگی انسان های دوره باستان در اینجا است. این غار دارای چهار راهروی ادامه دار است که در میان آنها تنها سالن اول به دلیل نور خورشید ورودی، کمی روشن است، سه راهروی دیگر کاملاً تاریک است. می توانید از طریق یک راهرو 80 سانتی متری با خزیدن وارد راهروی دوم شوید. سالن سوم و چهارم پس از حدود شش متر غارنوردی قابل دسترسی است.

نقاب های طلایی از گنجینه ها و اشیای غار کلماکره

نقاب های طلایی از گنجینه ها و اشیای غار کلماکره

گنج های غار کلماکره

خیلی ها دوست دارند بدانند که قضیه گنج کلماکره لرستان واقعا چیست و چگونه است؟ گنج های کشف شده شامل ریتون، مجسمه های حیوانات و انسان، جواهراتی از جنس طلا و نقره و ماسک های طلایی تزئین شده با سنگ لاجورد و عاج است. همچنین بشقاب های نفیسی نیز در این مکان پیدا شده است. کتیبه ها و نوشته های روی اشیا بیشتر با خط ایلامی و میخی است.

نقاب ها و ماسک های نفیسی که در این غار پیدا شده اند مربوط به دوره هزارسال پیش از میلاد هستند که خوشبختانه در موزه ایران باستان نگهداری می شوند.
سازمان میراث فرهنگی لرستان اعلام کرده است 2300 اثر از غار کلماکره به غارت رفته است که اکنون در نقاط مختلف جهان قرار دارد و تنها 10 درصد از آثار آن در ایران است.

گنج های داخل غار کلماکره

وسایل و گنج های داخل غار کلماکره

کشف غار کلماکره

این غار در سال 1368 توسط چوپانی به نام عزیز کلماکره ای کشف شد و بعدها مورد توجه محققان و باستان شناسان قرار گرفت. متأسفانه بیشتر گنج و گنینه های داخل خزانه این غار غارت شد و اکنون در موزه های متروپولیتن، لوور و موزه بریتانیا به نمایش گذاشته شده است.
عزیز کلماکره ای به صورت اتفاقی غار را پیدا کرده است و تعدادی از آثار را از غار خارج کرده و به فروش رسانده است و پس از او افراد سودجوی دیگری این کار را انجام داده اند. پس از آن سازمان میراث فرهنگی اقدامات لازم را انجام داد. اما با آشکار شدن آدرس غار کلماکره آثار زیاد دیگری به غارت رفت.

ورودی غار کلماکره

ورودی غار کلماکره (عکس داخل غار)

ناگفته های غار کلماکره

با این حال، و علی رغم موارد کمی که باقی مانده بود، باستان شناسان نتیجه گرفتند که حاکمان محلی یعنی حاکمان سمتی یا ساماتوره، حدود 800 سال قبل از میلاد، تحت این امپراتوری ایلام اداره می شوند. برخی معتقدند که یونساک، آخرین پادشاه 
سمتی، پس از پایان سلطنت ایلامی، این گنجینه ارزشمند را در غار پنهان کرد تا از غارت آن توسط آشوری ها جلوگیری کند و نگهبانانی برای نگهداری آن تعیین کرد. نگهبانان بعداً کشته و در ورودی غار دفن شدند. برخی دیگر اظهار داشتند که این یک گنجینه هخامنشی است که در زمان حمله اسکندر به ایران در این غار مخفی شده بود. گروه سوم این غار را دارای عملکرد آیینی می دانند، آنها اشیا کشف شده (13 بز وحشی، 8 گاو و 2 عقاب) را به عنوان نماد مهر تشخیص می دهند و معتقدند که صحنه پیروزی شیر بر گاو نشان دهنده این آیین است. کشتن گاو نر یعنی این غار مربوط به مهر است.

کلماکره نیز از دو کلمه تشکیل شده است. کلما به معنی پناهگاه بزها و کره به معنی درخت انجیر وحشی است که میوه آن قابل خوردن نیست. این درخت در دهه 70 در جلوی غار قرار داشته اما افرادی که برای حفاری غیر مجاز آمده بودند برای استفاده از آتش، آن را سوزاندند.

چهار نگهبان غار کلماکره

یکی از داستان های که در مورد غار نقل می شود این است که گنج های موجود در غار در هنگام حمله اسکندر مقدونی به ایران، به غار منتقل شده است. این کار برای این انجام شده است که گنج های داخل غار کلماکره به غارت نرود. سپس چهار نگهبان برای محافظت از این گنجینه انتخاب شده است. این نگهبانان تا پایان عمر از گنجینه غار کلماکره محافظت کرده اند و پس از مرگ، هر کدام از آن ها دیگری را دفن کرده است.

فیلم گنج غار کلماکره

فیلم مستند گنج غار کلماکره را می توانید در زیر ببینید.

در ابتدا نقشه غار کلماکره و مستندی از داخل آن


درباره غارها بیشتر بخوانید:

یافته‌های جدید دوره پارینه سنگی در غار کلدر

یونان و غار و دریاچه بی نظیر ملیسانی

غار دوتاشکا محل زندگی انسانهای اولیه

نظرات یا پیشنهادهای خود را در این قسمت به اشتراک بگذارید

به این صفحه امتیاز دهید
میانگین امتیاز کاربران | امتیاز 5 از 5 (از 1004 رای)
امتیاز کاربران
6LdgLJIaAAAAABh9jZNdK3v5GfIffCX1eZjBxuWt