آشنایی با سوغات سنتی سریلانکا

آشنایی با سوغات سنتی سریلانکا

جستجو در مجله گردشگری

تاریخ آخرین به روز رسانی: 11 اسفند ، 1399

آشنایی با سوغات سنتی سریلانکا

صنعتگران محلی سریلانکا به خاطر تولید با کیفیت بالا و متنوع سوغاتی های سنتی و مدرن و زیبا بسیار شناخته شده هستند . اما این محصولات شامل چه چیزهایی هستند؟الفبای سفر شما را با سوغات سریلانکا آشنا می کند.

در این مقاله می‌خوانید

[ نمایش ]

سفر به کشور بهشتی سریلانکا بدون خرید به خصوص سوغات و اجناس سنتی این کشور کامل نخواهد بود. صنعتگران محلی این کشور به خاطر تولید با کیفیت بالا و متنوع  سوغاتی های سنتی و مدرن  بسیار شناخته شده هستند. کمیت و کیفیت خوب و مرغوب به همراه زیبایی و شیک و متفاوت بودن این اجناس برای خرید سوغات بسیار مناسب هستند. الفبای سفر شما را با سوغات سریلانکا آشنا می کند.

لباسهای محلی ساری و سارونگ 

لباسهای سنتی سریلانکا شامل ساری Saris برای خانمها و سارونگ sarongs برای آقایان می باشد که بسیار زیبا هستند و در رنگهای مختلفی تولید می شوند.برخی از خانمها نیز، سارونگ را که یک شلوار سنتی است به همراه یک بلوز می پوشند.

در کلمبو و دیگر شهرهای سریلانکا می توانید این لباسها را به عنوان سوغات در تور لحظه آخری سریلانکا تهیه کنید. جنس ساری ها ساتن و حریر است که در فروشگاه های مختلف به فروش می رسند و یا حتی می توانید از سایتهای فروشگاهای اینترنتی آنها را تهیه کنید.

لباسهای محلی ساری و سارونگ،سریلانکا-الفبای سفر

سنگها و جواهرات زینتی

کشور سریلانگا برای داشتن سنگهای گرانبها مانند یاقوت کبود و سنگ ماه شهرت دارد. در راتناپورا نیز معادنی وجود دارد که این سنگ های گرانبها از آنجا استخراج می شوند که دارای کیفیت مرغوبی هستند. در شهر کوچکی به نام Galle Fort مغازه های مختلفی وجود دارد  که در آنجا سنگ های قیمتی و حتی جواهراتی که این سنگها در آن به کار رفته به فروش می رسند. 

اگر برای تهیه سوغات قصد خرید جواهرات و سنگهای ارزشمند را داشته باشید، سعی کنید با فروشنده در موقع خرید چانه بزنید. از مغازههای آنلاین جواهر فروشی مانند Two Dots نیز می توانید جنس مورد نظر خود را به صورت آنلاین سفارش دهید.

جواهرات سنگ ماه،سریلانکا-الفبای سفر

پارچه های دست بافت 

هندلوم Handloom یک ابزاری سنتی برای تولید پارچه است که از زمان قدیم زنان سریلانکایی برای تولید لباس از آن استفاده می کردند، الیاف پنبه و ابریشم طبیعی در این پارچه ها به کار برده می شوند. ساری و سارونگ نیز توسط همین ابزار سنتی هندلوم با کیفت عالی و در رنگهای مختلف تهیه می شوند.

 به غیر از لباس، اقلام دست ساز دیگر مانند رومیزی و یا دستمال سفر نیز توسط زنان سراسر جزیره تهیه می شود. این زنان مایحتاج روزانه خود را خود را از طریق فروش این اجناس بدست می آورند که با خرید از آنها در تور ارزان سریلانکا به درآمد زایی آنها نیز کمک می کنید.

پارچه-های دست باف-سریلانکا-الفبای سفر

 سنگهای نیمه قیمتی حکاکی شده

در ورودی تمامی معابد بودا، با سنگهای ماه که سنگهای حکاکی شده و نیمه قیمتی هستند تزیین شده اند. این سنگها، سنگ ماه moonstones نامیده می شوند و برای قرنها اشکال مذهبی بر روی آنها حکاکی می شود.این سنگهای حکاکی شده با تصاویر باستانی در حال حاضر به علت کیفیت بالای تصاویر آنها در پارک ها و معابد مدرن مورد استفاده قرار می گیرد.

سنگهای حکاکی شده کوچک نیز به عنوان سوغات برای گردشگران تور لحظه آخری سریلانکا انتخاب مناسبی می باشد. این سوغات علاوه بر سنگ به شکل چوبی نیز وجود دارد که این تصاویر بر روی چوب حکاکی شده است.

سنگها ماه حکاکی شده-سریلانکا-الفبای سفر

مجسمه های چوبی دست ساز 

در سراسر سریلانکا، مغازه های کلاسیک سوغاتی به نام لاکسالا  Laksala وجود دارد که توریستها می توانند تعداد زیادی از مجسمه های زیبا از جمله بودا، فیل، طاووس و یا گربه وحشی را از آنجا تهیه کنند. لاکسالا بهترین فروشگاه صنایع دستی سنتی سریلانکا است که در شهرهای دیگر نیز شعبه دارد.

فروشگاه Paradise Road نیز دارای مجسمه های دست ساز با کیفیت و قیمت مناسبتر و همچنین دیگر کالاهای دست ساز زیبا و زرق و برق دار می باشد.بیشتر فروشگاهای سوغات، مجسمه های چوبی بودا و فیل و یا حتی مجسمه هایی با جنسهای دیگر مانند فلزی را به فروش می رسانند.

مجسمه های چوبی سریلانکا-الفبای سفر

چای سریلانکا

چای سیلان اصلی ترین چایی سریلانکا است که هیچ وقت طعم آن را فراموش نخواهید کرد.فروشگاهای مختلف چای با کیفیت خوب در سریلانکا برای خرید چای به عنوان سوغات وجود دارد. چای سنتی سریلانکا چای سیاه است که مشهور ترین برند چایها نیز دیلما، ارل گری و Mackwoods می باشند.

به غیر از چای سیاه، چاهای  کلاسیک های دیگر با طعم های مختلف با برندهایی به نام صبحانه انگلیسی، ارل گری و برخی از چای های مخصوص با طعمهای نعناع، شکلاتی ،هلو و یا نعناع هستند.


چای-سریلانکا-الفبای سفر


کتابهای مشهور نویسنده های سریلانکایی

اگرچه ادبیات کشور سریلانکا زیاد مشهور و شناخته شده نیست ولی به این معنی نیست که نویسنده های مشهور و کتابهای خوبی در این کشور وجود نداشته باشد. بسیاری از گردشگران تور مسافرتی سریلانکا معتقد اند که خواندن رمان و کتاب نویسنده های جایی که به آن سفر کرده اند، ایده و نگرش خاصی از آن کشور را به  آنها می دهد. مانند runing in the Family  به نویسندگی مایکل اوندات .

کتاب مایکل اوندات، سریلانکا-الفبای سفر

محصولات زیبایی آیورودا 

آیورودا یک داروی سنتی است که در طب‌ سنتی این کشور مورد استفاده قرار می گرفته است. برای خرید آیورودا به عنوان سوغات می توانید محصولات مختلف زیبایی و بهداشتی آن را مانند روغن ماساژ، شامپو سر و بدن و شامپو های ضد شوره آن را تهیه کنید.

 علاوه بر این، انواع کرمهای گیاهی برای پوستهای حساس و ماسکهای مختلف مانند ماسک زردچوبه از دیگر محصولات آیورودا هستند.

محصولات زیبایی آیورودا،سریلانکا-الفبای سفر

 
6LdgLJIaAAAAABh9jZNdK3v5GfIffCX1eZjBxuWt