تبدیل تاریخ

تبدیل تاریخ

بوسیله اين برنامه می توانید تاریخ شمسی را به میلادی و بلعکس تبدیل کنید

هجری شمسی میلادی

سال

ماه

روز

جمعه 7 ژانویه (1) 2005
Friday, January 7, 2005

تورهای ویژه

تبدیل تاریخ به میلادی و شمسی

همانطور که می دانید تقویم میلادی تقویمی است که بیش از هفت میلیارد جمعیت جهان از آن استفاده می کنند. در واقع تنها در چهار کشور جهان از جمله ایران، تقویم میلادی تقویم رسمی محسوب نمی شود. پس همین موضوع کافیست تا بدانیم تبدیل تاریخ شمسی به میلادی و همینطور بلعکس یکی از پراهمیت ترین کارهایی است که باید انجام داد. تقویم میلادی در اکثر نقاط جهان به عنوان مبنای تاریخ رسمی میباشد. تاریخ شمسی یا خورشیدی نیزدرکشورهای ایران و افغانستان رسمیت دارد. برای تبدیل تاریخ از شمسی به میلادی و همینطور میلادی به شمسی می توان از ابزارهای گوناگونی بهره برد. از جمله ابزار تبدیل تاریخ، در همین بخش از وبسایت الفبای سفر می باشد، که با استفاده از آن می توان تبدیل تاریخ از شمسی به میلادی را انجام داد پس می توانید با کلیک گزینه از منوی مربوطه، سال، ماه و روز تاریخ را انتخاب نمایید. درنتیجه تبدیل تاریخ شمسی به میلادی و بلعکس را بصورت آنلاین مشاهده کنید. البته تبدیل تاریخ خورشیدی به میلادی و بلعکس از طریق محاسبات ریاضی نیز قابل انجام است اما این روش علاوه بر اینکه زمان بر است از دقت پایین تری هم برخوردار است و به همین دلیل پیشنهاد میکنیم که از مبدل تاریخ این جدول استفاده نمایید.

تبدیل تاریخ شمسی به میلادی گذرنامه

یکی از قسمت های فرم تمدید و صدور گذرنامه، تبدیل تاریخ تولد به میلادی می باشد که برای محاسبه سن به میلادی مورد استفاده قرار می گیرد. به همین جهت برای تبدیل تولد شمسی به میلادی می توانید از این جدول استفاده کنید. همچنین در صفحه نمونه فرم گذرنامه می توانید علاوه بر آموزش لازم جهت پر کردن فرم صدور پاسپورت، بخش تاریخ تولد به سال میلادی نیز مشاهده قابل مشاهده است.

کدام کشورها تاریخ میلادی ندارند؟

ایران ، افغانستان ، نپال و اتیوپی تنها کشورهایی در جهان هستند که تقویم رسمی آن ها گاهشماری به جز تقویم میلادی میباشد و مردم این کشور برای انجام کارهایی مجبور به تبدیل تاریخ به میلادی هستند.

تبدیل تقویم شمسی به ترکیه

تقویم میلادی پس از اعلام جمهوریت ترکیه ، در تاریخ 26 دسامبر 1925 تصویب و از اول ژانویه سال 1926 اجرا گردید. و تقویم تاریخ میلادی بصورت رسمی جایگزین تقویم هجری قمری در ترکیه شد.همانطور که گفته شد فقط 4 کشور از تقویم میلادی استفاده نمی کنند و برای تبدیل تاریخ ایران به ترکیه و ترکیه به ایران می توانید از جدول تبدیل تاریخ الفبای سفر استفاده کنید.

تقویم ترکیه

ژانویه Ocak
فوریه Şubat
مارس Mart
آوریل Nisan
می Mayıs
جون Haziran
جولای Temmuz
آگوست Ağustos
سپتامبر Eylül
اکتبر Ekim
نوامبر Kasım
دسامبر Aralık

فرمول تبدیل تاریخ شمسی به میلادی چگونه است؟

برای تبدیل سال شمسی به میلادی ابتدا باید تعداد روزهای سپری شده از آغاز سال جدید شمسی را به دست آوردیم. توجه داشه باشید که سال شمسی 365 روز دارد و هر۴ سال یک بار، سال کبیسه می باشد حال در گام بعد باید اختلاف ابتدای تاریخ سال شمسی با میلادی را به عددی که در مرحله قبلی به دست آورده ایم، اضافه کنیم. اختلاف تاریخ شمسی و میلادی ۲۲۶۸۹۹ روز است. حال باید سال میلادی را به دست آوریم. برای این کار لازم است، عدد 621 یا 622 را به سال شمسی اضافه کنید تا سال میلادی متناظر مشخص شود. اما همانطور که گفته شد این روش چندین معایب دارد و ما در این صفحه فرمول ذکر شده را برای شما ساده کرده ایم و خیلی راحت می توانید تاریخ خود را به شمسی و میلادی تبدیل کنید.

فرمول تبدیل تاریخ میلادی به شمسی

برای تبدیل تاریخ میلادی (مسیحی) به شمسی درصورتی که  تاریخ مورد نظر بین اول ژانویه تا 21 مارس باشد عدد 622 و چنانچه عدد مطلوب بین 22 مارس تا آخر دسامبرباشد عدد 621 را از سال میلادی کسر می کنیم.

6LdgLJIaAAAAABh9jZNdK3v5GfIffCX1eZjBxuWt