0214935
چرا به دریای سیاه، سیاه می گویند؟

چرا به دریای سیاه، سیاه می گویند؟

دسته‌بندی ها

پربازدید ترین ها

تاریخ آخرین به روز رسانی: 08 اردیبهشت ، 1400

چرا به دریای سیاه، سیاه می گویند؟

دریای سیاه (black sea) دریاییست درون شهری است که بین جنوب شرقی قاره اروپا و حاشیه های دور غربی قاره آسیا و کشور ترکیه واقع شده است. تعداد زیادی فرضیه وجود دارد که چرا سرانجام آن را دریای سیاه نامیدند.با ما همراه باشید تا علت نامگذاری دریای سیاه را بدانید.

دریای سیاه کجاست؟

دریای سیاه (black sea)دریایی درون شهری است که بین جنوب شرقی قاره اروپا و حاشیه های دور غربی قاره آسیا و کشور ترکیه واقع شده است. این دریا با ترکیه و با بلغارستان، رومانی، اوکراین، روسیه و جورجیا هم مرز است و به وسیله تنگه بُسفُرس به دریای مرمره و مدیترانه متصل می‌شود. اما همواره در سال های گذشته فرضیه های متفاوتی مبنی بر اینکه علت نامگذاری دریای سیاه چیست وجود داشته است که در ادامه این بخش به آن پرداختیم. 

محل قرارگیری دریای سیاه در کره زمین

ابتدا از طریق تنگه بسفر، سپس از طریق دریای مارمارا و تنگه دربانل، بعد از طریق جنوب از راه دریای اژه و دریای کرت به دریای مدیترانه متصل می شود. رودخانه های زیادی به دریای سیاه سرازیر می شوند که مهمترین آنها شامل دانوب و دنیپرو است. به استثنای دریای آزوف، دریای سیاه از ابعاد 436 در 400 کیلومتر مربع (168.500 مایل مربع) برخوردار است و حداکثر عمق دریای سیاه 2200 متر (7218 فوت) است. در طی قرنهای متمادی دریای سیاه از اهمیت حیاتی برای تجارت منطقه ای برخوردار بوده است. امروزه از این دریا به عنوان یک بزرگراه اصلی برای انتقال انرژی به اروپا از روسیه و غرب آسیا استفاده میشود.