معبد بوروبودور Borobudur

تاریخ آخرین به روزرسانی : شنبه 12 خرداد 97
معبد بوروبودور Borobudur مابین قرن هشتم تا نهم میلادی ساخته شد و بزرگ‌ ترین پرستشگاه و بنای تاریخی بودایی در جهان محسوب می شود. در اطراف این معبد جنگل های سرسبز و حلقه ای از کوه های آتش فشان به چشم می خورد همچنین این معبد جزء میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شود.
indonesia temple borobudur

معبد بوروبودور Borobudur که مابین قرن هشتم تا نهم میلادی ساخته شد در ماگلانگ، جاوه مرکزی، اندونزی قرار دارد که بزرگ‌ ترین پرستشگاه و بنای تاریخی بودایی در جهان محسوب می شود.این بنای مکعبی شکل و با ساختار مدور و متمرکز به چهار نقطهٔ اصلی است. این معبد در پایین یک تپهٔ طبیعی واقع شده و ده تراس سنگی دارد که پلکانی در وسط هر یک از آن‌ها قرار دارد. شش تراس پایینی طرحی مکعبی دارند و چهار تراس فوقانی مدور است. در روی دیوارها نقاشی های برجسته ای حکاکی شده که داستان هایی در در مورد زندگی بودا را شرح می دهد. در هر تراس چهارصد و سی و دو عدد تندیس‌های سنگی بودای نشسته به چشم می خورد. معماری بسیار باشکوه و شگفت انگیز در این معبد به کار رفته است.

این بنا متشکل از 3 قسمت است که پایه ای هرمی با پنج تراس مربعی هم مرکز دارد، در قسمت بدنه سه صفحه دایره ای به چشم می خورد و در قسمت بالا به گنبدی عظیم مزین است.  در اطراف صفحه های دایره ای، ۷۲ گنبد وجود دارد که بر بالای هر کدام یک مجسمه بودا قرار دارد. در اطراف معبد بوروبودور جنگل های سرسبز و حلقه ای از کوه های آتش فشان به چشم می خورد همچنین این معبد شگفت انگیز جزء میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شود.