مسجد ایاصوفیه استانبول

مسجد ایاصوفیه استانبول

تاریخ آخرین به روز رسانی: 02 شهریور ، 1399

مسجد ایاصوفیه استانبول

تاریخ پر فراز و نشیب ایاصوفیه

ایاصوفیه در زبان ترکی استانبولی به معنای حکمت خدا است ودر منطقه سلطان احمد(مرکز شهر) استانبول قرار دارد. کلیسای ایاصوفیه درسال 532 میلادی به دستور ژوستنین اول ساخته شده است و تا به امروز حدود 1478 سال قدمت دارد. بنای اصلی که در سال 360 میلادی ساخته شده است، یک کلیسا با سقف چوبی بود. این کلیسای اصلی که نام آن نیز به نام مگال کلسیا(کلیسای بزرگ) رفته است، در یک شورش در سال 404 سوزانده شد اما در سال 405 میلادی چند بخش به آن افزوده شد که مهمترین آن 5 محراب بود. تئودوسیوس دوم آن را با یک کلیسا بزرگ در سال 415 جایگزین کرد، که در جریان یک شورش دیگر( نیکا علیه ژوستنین) در سال532 آتش گرفت. چهل روز پس از شورش، ژوستنین بار دیگر شروع به بازسازی ایا صوفیه کرد. وی در سال 537 آن را مجدداً بازگشایی کرد.

ایاصوفیه همواره به عنوان سمبل عرفان مسیحی در قرون وسطا مورد توجه بوده است و در طول تاریخ بیزانس و عثمانی، این ساختمان به عنوان کلیسا و مسجد خدمت کرده است به طوری که امپراطورها در اینجا تاجگذاری و پیروزی ها در این مکان جشن گرفته می شدند. همچنین تا به امروز، گنبد آن به عنوان بزرگترین گنبد جهان شناخته میشود. این گنبد عظیم (31،24 متر) در فاصله 55.6 متری بالای سر شما قرار دارد. امروزه با 30 میلیون کاشی موزائیک طلا پوشانده شده است و هم اکنون با کتیبه های قرآنی تزئین شده است. همچنین این گنبد با قدمت ترین گنبد جهان نیز هست.

ایاصوفیه که نمادی از شهر استانبول است نمونه ای از معماری بیزانس محسوب می شود و طی ۱۰۰۰ سال، ایاصوفیه عنوان بزرگ ترین کلیسای جهان را کسب کرده بود اما پس از ساخت کلیسای جامع سویا این لقب را از دست داد. در طول تاریخ مسجد ایاصوفیه نام های مختلفی بر روی آن گذاشته شده است که می توان به نام‌هایی چون حاجیاسوفیا یا هاگیا صوفیا(hagia sophia) و... اشاره کرد.

عکس مسجد ایاصوفیه

چگونگی تغییر کلیسای ایاصوفیه به مسجد

پس از فتح قسطنطنیه در سال 1453، سلطان عثمانی، مهمد دوم بلافاصله به ایا صوفیه رفت و دستور داد كه آن را به مسجد تبدیل كنند. این یک تلاش موفق بود و از آن زمان تا حدود 90 سال پیش مسجد باقی ماند. در قرن بعد، معمار سینان مأمور شد كه مرمت ها را انجام دهد و عناصر اسلامی را به بنا اضافه كند. در زمان مراد سوم بود که مناره، منبر ومحراب به ایاصوفیه اضافه شد. در دوره مراد چهارم، آیاتی از قرآن برروی دیوارها و سقف ایاصوفیه نگاشته شد، علاوه بر این لوحه‌هایی به دور سقف ایاصوفیه نصب کردند که در آن نام الله، محمد، ابوبکر، عمر، عثمان، علی، حسن و حسین نوشته شده بود. معماری ایا صوفیه یکی از برجسته ترین معماری های اسلامی است. 

تبدیل موزه ایاصوفیه به مسجد

ایا صوفیه به مدت 916 سال به عنوان کلیسا و 481 سال به عنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفت. پس از سقوط امپراتوری عثمانی و تأسیس جمهوری ترکیه، با دستور مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار و اولین رئیس جمهور ترکیه در سال 1934 و به تصمیم شورای وزیران، این مسجد به موزه تبدیل شد و از آن زمان تاکنون در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است. در سال 2020 نیز با تصویب طیب رجب اردوغان سرانجام موزه ایاصوفیه مجددا به مسجد تبدیل شد.

بخش های مختلف مسجد ایاصوفیه استانبول

 • محراب ایاصوفیه
 • کاشی کاری
 • گنبد مسجد
 • منبر مسجد
 • حیاط مسجد

نمای داخلی مسجد ایاصوفیه

عکس مسجد ایاصوفیه

نمایی از مسجد ایاصوفیه

نحوه دسترسی به مسجد ایاصوفیه

برای رفتن  به مسجد ایاصوفیه (آدرس زیر) تمام وسایل حمل عمومی به راحتی در دسترس می باشند. که با وجود چندین ایستگاه در محله سلطان احمد، رفت و آمد گردشگران را به مسجد ایاصوفیه سایر دیدنی های این منطقه راحت کرده اند.  

 Sultan Ahmet, Ayasofya Meydanı, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey

برای تماشای این مسجد زیبا می بایست قبل از ساعت 16 در آن جا حضور داشته باشید و لازم به ذکر است که قیمت بلیط ورودی مسجد ایاصوفیه 40 لیر است و ورودی برای نوجوانان زیر 12 سال رایگان می باشد
همچنین بانوانی که قصد حضور در این مکان را دارند می بایست با شال یا روسری موهای سرشان را بپوشانند.

هتل های استانبول نزدیک به مسجد ایاصوفیه

 • (1126متر) هتل آلپک 
 • (128متر) هتل استانبول
 • (128متر) هتل بوتیک سنت صوفیا

رستوران های نزدیک به مسجد ایاصوفیه

 • (160متر) نارس براسری
 • (160متر) رستوران بابیل
 • (160متر) رستوران باسیلیکا

گردش بیشتر در استانبول

مرکز خرید آکمرکز استانبول Akmerkez Shopping Center

مرکز خرید پالادیوم استانبول Palladium Shopping Center

مسجد سلطان احمد استانبول Sultan Ahmed MosqueKapali Carsi

6LdgLJIaAAAAABh9jZNdK3v5GfIffCX1eZjBxuWt