علت افزایش عوارض خروج از کشور چیست؟

15 دی ، 1397
الفبای سفر
اخبار
0 کامنت

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا محمدعلیزاده فعال حوزه گردشگری و زیارت در طی یاداشتی از علت افزایش عوارش خروج از کشور خبر داد. همراه با الفبای سفر ادامه خبر را دنبال کنید.

بررسی دقیق علت افزایش عوارض خروج از کشور

طبق گزارش خبرنگار مهر، علیرضا محمدعلیزاده فعال حوزه گردشگری و زیارت در مورد علت افزایش نرخ عوارض خروج از کشور گفت: طبق  قانون بودجه سال ۹۷، هزینه عوارض خروج از کشور از ۷۵ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافت، همچنین در سفر دوم به خارج از کشور،  این مبلغ  ۵0 درصد افزایش پیدا می کند و برای سفرهای بار سوم و بیشتر نیز این هزینه به صد درصد افزایش می‌ یابد.بهتر است که برای بررسی دقیق علت افزایش عوارض خروج از کشور مروری به وضعیت گردشگری کشور در سال گذشته کنیم.( برای اطلاع از قیمت تورهای خارجی الفبای سفر را دنبال کنید.)

در سال گذشته، ۵ میلیون و ۳۱۱ هزار و ۵۱۰ نفر گردشگران خارجی وارد کشور شدند که با توجه به زمان مشابه در سال ۱۳۹۵ این تعداد چهار میلیون و ۹۰۱ هزار و ۴۰۸ نفر بوده که دارای رشد ۴.۳ درصدی بوده است.در سال ۱۳۹۶ بیش از ده میلیون نفر گردشگر خروجی داشته ایم این که این تعداد در زمان مشابه در سال 95 با رشد ۱۴.۸۵ رو به رو بوده است.با توجه به میزان بیشتر بودن تعداد گردشگران خروجی نسبت به گردشگران ورودی، در سال ۱۳۹۶ تراز گردشگری ایران منفی شد.

این قضیه که تعداد تورهای خروجی نسبت به تورهای ورودی دو برابر است اتقاق خوبی نیست.به همین علت تأکید سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در برنامه ششم توسعه بر این است که توسعه‌ پایدار صنعت ایرانگردی به شکلی شود که ایرانگردهای خارجی به حداقل پنج برابر تا پایان برنامه‌ ششم افزایش پیدا کند تا در اقتصاد کشور از ظرفیت گردشگری بتوان استفاده بهتری کرد.این افزایش به صورت منطقی باید ایجاد شود و اگر قرار است از محل خروج گردشگران اعتباری  به‌دست ‌آید، باید برای توسعه گردشگری صرف شود و به تور اپراتورهایی که در حوزه تورهای گردشگری داخلی فعالیت دارند، اختصاص پیدا کند.

اما دشمنی عربستان با ایران، دلیل کاهش گردشگر خارجی به‌ ویژه گردشگران عرب حاشیه خلیج فارس است. عربستان، آن دسته از اعراب کشورهای حاشیه خلیج فارس که به ایران سفر کرده‌اند را تهدید به عدم صدور روادید کرده که این کار منجر به کاهش ورود گردشگران عربی (غیر عراقی) به کشور شد به همین دلیل، کشور ما ۵۰ درصد از ظرفیت گردشگران حوزه خلیج‌فارس و ۹۰ درصد از بازار عربستان را از دست داد. در صنعت توریست مشهد ۳۰ درصد گردش نقدینگی را مسافران عرب تأمین می کردند که با توجه به این طرح عربستان این نقدینگی از بین رفت. 

کشورهای همسایه حلقه اول بازار گردشگری ایران هستند که بیش از ۸۴ درصد گردشگران ورودی ایران از این کشورهای همسایه می باشند. لذا باید برای خنثی کردن این توطئه عربستان چاره ای اندیشد.نباید افزایش عوارض خروج از کشور مانعی برای اعزام زائران به عتبات عالیات شود با اینکه به موجب قانون بودجه سال ۹۷ مبلغ ۳۷۵۰۰ تومان عوارض سفر هوایی به عتبات و ۱۲۵۰۰ تومان نیز عوارض سفر زمینی و دریایی به عتبات تعیین شد و این مبلغ عوارض خروج در صورت سفر متعدد از کشور افزایش پیدا نمیکند ولی لازم است که دو کشور ایران و عراق تصمیم بگیرند تا روادید را حذف کنند زیرا تعداد زائرین طرفین با لغو روادید افزایش می یابد. ( مجله گردشگری الفبای سفر را دنبال کنید.)

در مورد سفر حج نیز ۱۱۰ هزار تومان یعنی نصف مبلغ عوارض خروج از کشور اخذ خواهد شد که البته در صورت سفر دوبار به حج این مبلغ ۵۰ درصد افزایش پیدا میکند و برای سفرهای بار سوم و بیشتر این مبلغ ۱۰۰درصد افزایش می یابد. 
هزینه‌ روادید گردشگران خارجی به خصوص گردشگران شیعه که برای زیارت به ایران سفر می‌کنند نیز باید بسیار اندک بوده یا اینکه حذف شود.

عوارض خروج از کشور-الفبای سفر

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0