معبد هارماندیر صاحب Harmandir Sahib

تاریخ آخرین به روزرسانی : شنبه 02 ژوئن 18
هارماندیر صاحب یا معبد طلایی یکی از مقدس ترین زیارتگاه های سیک ها با ترکیبی از سبک هندو و اسلامی ساخته شده، قست بالای این بنا پوششی از طلا است و قسمت مرمری پایین منبت کاری های با طرح گل و حیوانات حک شده و برای قرار گرفتن در لیست میراث جهانی یونسکو نامزد شده است.
معبد هارماندیر صاحب هند

هارماندیر صاحب یا معبد طلایی Harmandir Sahib یکی از مقدس ترین زیارتگاه های سیک ها است که با ترکیبی از سبک هندو و اسلامی ساخته شده و مکان بسیار شگفت انگیز و زیباست و نه تنها مردم هند بلکه مردم سایر نقاط جهان با مذهبهای مختلف را مجذوب خود کرده است. این معبد طلایی زیبا  در امریتسار، پنجاب، هند واقع شده است. اطراف این معبد دریاچه ای قرار دارد که به زیبایی آن افزوده است.قست بالای و رویی این بنا پوششی از طلا است و قسمت مرمری پایین آن منبت کاری های با طرح گل و حیوانات حک شده، اما گنبد طلایی آن به شکل گل نیلوفر آبی است که سمبل از پاکی برای سیک بر روی آن حک شده است.

این معبد بارها توسط حمله اقوام مختلف تخریب و بعد از آن مجددا بازسازی شد و در نهایت مهاراج رنجیت پس از تاسیس امپراتوری سیک، آن را با سنگ مرمر و مس در سال 1809 بازسازی کرد و در 1830  آن را با طلا پوشش داد. معبد از نظر معنوی و عرفانی مهمترین محل عبادت در سیک ها است و دارای فضای عرفانی است و طنین آواز نمازگزاران که کتاب مقدس سیک را می خوانند در  سراسر این  بنا به گوش می رسد. معبد طلایی به عنوان میراث جهانی یونسکو نامزد شده است و درخواست آن در فهرست  ثبت یونسکو در حال بررسی است.